Deputowany do Parlamentu Europejskiego Ivan Štefanec zwrócił się w pisemnym zapytaniu do Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) z pytaniem jak ciała te monitorują implementacje przez kraje członkowskie sankcji wymierzonych w Rosję.
Jak zwraca uwagę Štefanec niedawno Unia postanowiła wydłużyć czas obowiązywania nałożonych na Rosję sankcji o kolejne sześć miesięcy, do końca stycznia 2016 roku, w związku z niewywiązywaniem się przez Moskwę z porozumienia Mińsk 2. Jednak dostęp do informacji publicznej o konkretnych przypadkach zastosowania sankcji jest ograniczony. W szczególności dotyczy to środków takich jak: zakaz wjazdu, czy zamrożenie aktywów – wylicza europarlamentarzysta. Dlatego Štefanec zwrócił się do KE oraz EEAS z pytaniem jak organy te weryfikują wdrażanie sankcji przez kraje członkowskie UE oraz gdzie opinia publiczna może znaleźć informacje na ten temat.
Interpelacja słowackiego europosła jest pokłosiem kampanii zainicjowanej przez Fundację Otwarty Dialog, która wystosowała apele do ministerstw spraw zagranicznych dwudziestu ośmiu krajów Unii, apelując o większą transparentność i udostępnienie opinii publicznej informacji o implementacji sankcji przeciw Rosji.
- Zobacz apel wysłany do ministerstw spraw zagranicznych dwudziestu ośmiu państw UE
- Zobacz odpowiedź litewskiego MSZ na apel Fundacji
- Zobacz odpowiedź bułgarskiego MSZ na apel Fundacji
- Zobacz odpowiedź słowackiego MSZ na apel Fundacji
- Zobacz odpowiedź łotewskiego MSZ na apel Fundacji
- Zobacz odpowiedź czeskiego MSZ na apel Fundacji
- Zobacz odpowiedź portugalskiego MSZ na apel Fundacji
- Zobacz odpowiedź polskiego MSZ na apel Fundacji
- Zobacz odpowiedź estońskiego MSZ na apel Fundacji
- Zobacz odpowiedź holenderskiego MSZ na apel Fundacji
- Zobacz odpowiedź szwedzkiego MSZ na apel Fundacji