Gorące tematy:

Młodzi reformatorzy z Ukrainy w Warszawie

W ramach projektu „Youth Generation Will Change Ukraine” Warszawę odwiedzili liderzy ukraińskich organizacji pozarządowych. O funkcjonowaniu polskich instytucji rozmawiali m.in. z pracownikami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz polskimi parlamentarzystami. Z delegacją w centrum „Ukraiński Świat” spotkali się także przedstawiciele społeczności ukraińskiej z Euromajdan Warszawa. Wizytę zorganizowały Fundacja Otwarty Dialog oraz Fundacja Bohdana Hawrylyshyna, wspierająca integrację Ukrainy z Unią Europejską.

Liderzy NGO z różnych części Ukrainy przebywali w Warszawie w dniach 14-19 czerwca, by podpatrywać polskie rozwiązania systemowe i korzystać z polskich doświadczeń. Obok Sejmu, CBA i IPN delegacja odwiedziła także Pracownię Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia”, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Polski Urząd Patentowy oraz Centrum Komunikacji Społecznej. Przedstawiciele ukraińskich organizacji spotkali się również z pracownikami Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Podczas spotkania w „Ukraińskim Świecie” młodzi reformatorzy opowiedzieli o tym, jakie zmiany na Ukrainie są obecnie najpotrzebniejsze, jakie problemy urzędnicy napotykają przy ich wprowadzaniu oraz jak można wykorzystać zdobytą w Polsce wiedzę przy implementacji nowych ustaw.

Projekt “Youth Generation Will Change Ukraine” skierowany jest do młodzieży z całej Ukrainy – członków organizacji pozarządowych, lokalnych społeczników oraz młodych urzędników. Wszystkich tych, na których w przyszłości spoczywać będzie ciężar wprowadzania nowych reform i zmian na Ukrainie.