Gorące tematy:

Zlicytują się, by ratować uchodźców

Los setek uchodźców przebywających w Warszawie jest zagrożony. Nad funkcjonowaniem centrum “Ukraiński Świat”, w którym przybysze z wielu krajów otrzymują bezpłatnie pomoc zawisły czarne chmury. Jest jednak nadzieja, by centrum zostało uratowane – posłużą do tego aukcje charytatywne.

Rafał ma 22 lata, ponad 130 lotów i wycieczkę dookoła świata na koncie. By pomóc uchodźcom zdecydował się podzielić swoją wiedzą i wystawić na aukcji kurs „Jak polecieć dookoła ziemi?”. Teraz każdy może się dowiedzieć jak odwiedzić Australię za mniej niż 1000 złotych. Całość pieniędzy jakie Rafał otrzyma za swój kurs trafi na rzecz Ukraińskiego Świata.

Rafał nie jest jedynym który zdecydował się pomóc. Liczba aukcji które powstały by ratować uchodźców przekracza już 60. W akcję zaangażowali się zwykli ludzie i bohaterowie znani z telewizji. Dzięki aukcjom w serwisie thejillion.com każdy ma szansę zdobyć lekcję demokracji z posłem Marcinem Święcickim, który oprowadzi zwycięzcę po zakamarkach i kuluarach Sejmu, kurs gotowania przysmaków z Azji Centralnej z Żanar, wycieczkę śladami kijowskiej „Rewolucji Godności” z Michałem, lekcję „Autostop dla początkujących” z Jędrzejem, czy profesjonalną sesję zdjęciową z Aleksem.

Jednak uchodźcy dzięki akcji mogą zyskać znacznie więcej niż licytujący.

„Każdego dnia odwiedza nas ponad sto osób” – komentuje Mateusz Kramek, kierujący centrum z ramienia Fundacji Otwarty Dialog. „Na miejscu pomagamy znaleźć pracę w Polsce, a także szkoły dla dzieci uchodźców. Emigranci  otrzymują  pomoc prawną, uczą się języka polskiego.” – dodał Kramek.

Ukraiński Świat to też miejsce przeplatania się kultur. Obecnie jest jedynym miejscem w Warszawie, gdzie można codziennie na żywo posłuchać dzieł Chopina. Miesięczne koszty utrzymania centrum to ok. 10 tys. zł. 

Jeśli nie uda się ich zdobyć straty będą niepowetowane. Nie ma drugiego miejsca, które oferowałoby w jednym miejscu tak szeroki zakres pomocy.

Szczególnie groźne mogą być konsekwencje przerwania pomocy psychologicznej z której korzystają setki zainteresowanych. Wielu pacjentów Natalii Basko, to osoby po ciężkich traumach, uciekinierzy z terenów objętych działaniami zbrojnymi. „Przerwanie terapii w niektórych przypadkach to zagrożenie życia” – ocenia terapeutka.

Aby wesprzeć Ukraiński Świat można wylicytować coś dla siebie, lub zgłosić swoją ofertę na thejillion.com. Centrum można też wesprzeć przekazując pieniądze na dedykowane konto Fundacji Otwarty Dialog: Alior Bank SA PL: 18 2490 0005 0000 4600 6090 6887 lub do puszki bezpośrednio w centrum (ul. Nowy Świat 63), nr zgody MAiC 2015/1814/OR.