Gorące tematy:

Sąd nakazał zbadanie działań śledczego, który mógł ukrywać fakt korupcji w MSW Ukrainy w sprawie Mukhtara Ablyazova

19.06.2015 Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie uwzględnił apelację Fundacji Otwarty Dialog i postanowił złożyć zawiadomienie przeciwko śledczemu prokuratury kijowskiej Serhiyowi Khodakivskiemu. Zignorował on działania korupcyjne, do których mogło dojść w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Ukrainy w ramach głośnej sprawy kazachskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova.

Mukhtar Ablyazov jest uchodźcą politycznym i znanym kazachskim politykiem opozycyjnym. Wskutek konfliktu z prezydentem Nazarbayevem został oskarżony o korupcję. W ramach współpracy z władzami Kazachstanu Ukraina i Rosja również postawiły Ablyazovowi zarzuty przestępstw finansowych i umieściły go na liście osób poszukiwanych międzynarodowym listem gończym. Obecnie rząd francuski rozważa możliwość jego ekstradycji do Ukrainy czy Rosji. Organizacje praw człowieka, dziesiątki eurodeputowanych i członków PACE w ciągu ostatnich dwóch lat zwracały uwagę na polityczny kontekst sprawy i apelowały o niedopuszczenie do ekstradycji Ablyazova.

W 2014 roku media opublikowały korespondencję, która zawiera dowody na to, że strona kazachska poprzez kancelarię “Ilyashev i Partnerzy” mogła kierować działaniami w ramach ukraińskiego dochodzenia. W rezultacie 30.07.2014, za nadużycia w sprawie Ablyazova, przeciwko śledczemu MSW Ukrainy Maksimowi Melnikowi wszczęto postępowanie karne. Według dokumentów opublikowanych w mediach, przedstawiciele kazachstańskiej prokuratury na nieoficjalnych spotkaniach z pracownikami Prokuratury Generalnej Ukrainy (PGU) wyrazili “głębokie zaniepokojenie” sprawą wszczętą przeciwko śledczemu Melnikowi. Badaniem tej sprawy zajmuje się śledczy kijowskiej prokuratury Serhiy Khodakivskiy.

Fundacja Otwarty Dialog wysłała do prokuratury pismo z prośbą o zwrócenie uwagi na opublikowane dane, według których Serhiy Khodakivskiy 25.09.2014 nakazał umorzenie postępowania karnego przeciwko śledczemu MSW Ukrainy Melnikowi. Znamienne jest to, że uchwała ta pokrywa się słowo w słowo z dokumentem, który wcześniej, 03.09.2014, sporządziła na formularzu kijowskiej prokuratury firma “Ilyashev i Partnerzy”. Dane te wskazują, że osoby postronne mogły mieć wpływ na śledczego Khodakivskiego i składać zamiast niego dokumenty procesowe.

Ponieważ takie działania kwalifikują się pod art. 365 Kodeksu Karnego (“nadużycie władzy lub przekroczenie uprawnień służbowych”), Fundacja Otwarty Dialog w swoim podaniu do prokuratury zwróciła się z prośbą o przeprowadzenie wszelkich niezbędnych działań w celu zbadania korespondencji opublikowanej w mediach.

26.05.2015 prokuratura kijowska odmówiła wszczęcia postępowania karnego, ponieważ nasz apel rzekomo “nie zawiera wystarczających danych wskazujących na obecność w działaniach prokuratora prowadzącego dochodzenie znamion czynu, objętego pojęciem przestępstwa określonym w art. 11 Kodeksu Karnego Ukrainy”. W ten sposób, prokuratura, nie przeprowadziwszy żadnego śledztwa, oświadczyła, że w działaniach śledczego nie ma znamion przestępstwa.

Teraz jednak, zdaniem sądu, prokuratura kijowska jest zobowiązana do zbadania dowodów przedstawionych przez Fundację Otwarty Dialog.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt:
Igor Savchenko – [email protected]
Lyudmyla Kozlovska – [email protected]