Gorące tematy:

Komitet Ministrów Rady Europy nie może dojść do konsensusu w sprawie N. Savchenko

Po ponad roku Komitet Ministrów Rady Europy odpowiedział na pisemne zapytania wystosowane przez Pietera Omtzigta, holenderskiego parlamentarzysty i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE). Omtzigt o stanowisko organizacji w sprawie ukraińskiej porucznik Nadii Savchenko porwanej przez rosyjskich separatystów zapytał po raz pierwszy w październiku 2014 roku, następnie w styczniu i czerwcu 2015 roku. W mało satysfakcjonującej odpowiedzi – na którą trzeba było czekać rok i trzy miesiące – Komitet Ministrów tłumaczy, że zwłoka wynika z niemożności wypracowania odpowiedzi, która uzyskała by uznanie wszystkich członków.

Przewodniczący Komitetu Ministrów stwierdza iż zgodnie z przyjętymi procedurami organ powinien odpowiedzieć na pisemne zapytania wystosowywane przez parlamentarzystów w ciągu trzech miesięcy, wtedy kiedy jest to możliwe. Jednocześnie regulamin wymaga by odpowiedzi były wydawane po uzyskaniu konsensusu.

Przewodniczący poinformował także, że zapytanie Omtzigta z 8 października 2014 roku znalazło się w porządku obrad spotkania członków Komitetu, które odbyło się 24 października, nie udało się jednak wypracować wspólnej odpowiedzi. Odnośnie zapytania holenderskiego parlamentarzysty datowanego na 29 stycznia 2015 roku, przewodniczący Komitetu Ministrów stwierdza, że było ono dyskutowane 18 lutego podczas oficjalnego posiedzenia, następnie zainicjowano nieformalne konsultacje, które w dalszym ciągu są prowadzone. Tym samym, póki co, Komitetowi Ministrów nie udało się zająć stanowiska w sprawie N. Savchenko.