Gorące tematy:

Muratbek Ketebaev: oskarżenia opozycji o terroryzm są absurdalne

Prezes Fundacji Społecznej „Aktywność obywatelska” Muratbek Ketebaev skomentował sytuację wokół oskarżeń liderów opozycyjnych Kazachstanu o terroryzm.

Według słów Muratbeka Ketebaeva, oskarżenia opozycji o terroryzm są po prostu absurdalne i nie są niczym innym, jak próbą uwięzienia działaczy opozycyjnych, którzy już od dłuższego czasu przebywają za granicą. Oprócz tego, Muratbek Ketebaev przypuszcza, że w ten sposób władze Kazachstanu, po ogłoszeniu zorganizowanej grupy przestępczej na czele z Muhktarem Abliazovem, planują raz na zawsze rozwiązać problem niezależnych mediów i opozycji w Kazachstanie. Działacz społeczny uważa, że sprawa dotycząca aktów terrorystycznych najprawdopodobniej zakończy się „procesem zamkniętym, w którym długotrwałe kary więzienia otrzymają ludzie niewinni i nie mający związku ze sprawą.

Na pytanie dziennikarzy, dlaczego o przygotowaniach do aktów terrorystycznych poinformowano właśnie 28 marca 2011 roku, а nie miesiąc wcześniej lub później, Muratbek Ketebaev stwierdził, że było to związane z jego pobytem na terenie Rosji od 24 marca: „Niewykluczone, że założenie było proste — ogłaszają, że jestem terrorystą, i na tej podstawie rosyjskie władze zatrzymują mnie i szybko wydają do Kazachstanu”. Jednak Muratbekovi Ketebaevovi udało się bez przeszkód wrócić do Europy.

Muratbek Ketabaev zwrócił również uwagę na to, że każde poważne oskarżenie powinno opierać się na przekonujących dowodach, a organy ochrony porządku prawnego na razie takich nie posiadają. „W Kazachstanie zasada domniemania niewinności przestała być aktualna, jako przeżytek przeszłości i jako coś, co przeszkadza w obronie Nazarbaeva” – powiedział kazachski opozycjonista.

Komentując sytuację dotyczącą swobód politycznych w kraju, Muratbek Ketebaev przypomniał, że partia „Аlgа” nadal posiada status niezarejestrowanej, Vladimir Kozlov został ukarany wysokim mandatem za to, że stał na czele i reprezentował nieistniejącą organizację, a w kraju, tak jak dawniej istnieje jednolita „sprywatyzowana” hierarchia władzy.

Przypomnijmy, że ogłoszono, że Muratbek Ketebaev wraz z Mukhtarem Abliazovem i Aleksandrem Pavlovem są osobami mającymi związek z planowanymi na 24 marca 2012 roku aktami terrorystycznymi na terenie Almaty.