Ze względu na strategiczne położenie i ogromny potencjał surowcowy, m.in. gigantyczne złoża ropy naftowej, gazu ziemnego i uranu, Kazachstan – pomimo narastających problemów z respektowaniem praw człowieka – pozostaje ważnym partnerem krajów europejskich.
To jak wielką wagę Kazachstan przykłada do budowy swojego wizerunku pokazuje zaangażowanie doborowego grona byłych polityków europejskich w doradztwo dla rządzących krajem elit.
Kazachstan jest krajem bardzo aktywnym na arenie międzynarodowej i wrażliwym na punkcie swojego wizerunku jako oazy demokracji, stabilności i lidera reform w Azji Centralnej. To jak wielką wagę Kazachstan przykłada do budowy swojego wizerunku pokazuje zaangażowanie doborowego grona byłych polityków europejskich w doradztwo dla rządzących krajem elit. Dowodem skuteczności tych działań jest przyznanie przewodnictwa w OBWE w 2010 r., prawa do organizacji Expo 2017 stołecznej Astanie, czy akces do Rady Praw Człowieka ONZ pod koniec 2012 r. „Osiągnięcia” te były jednak podyktowane nie tyle uznaniem dla postępów w demokratyzacji Kazachstanu, co wynikiem zabiegów dyplomatycznych rządzących.
Przy prezydencie funkcjonuje Międzynarodowa Grupa Doradcza, w skład której wchodzą czołowi europejscy politycy. Złożone z nich lobby stara się promować Nazarbayeva i wspierać jego wysiłki maskowania kazachstańskiej fasadowej demokracji. Na rzecz rządu kazachstańskiego świadczą także swoje usługi europejskie agencje PR, takie jak Portland PR, czy Tony Blair Associates.
Europejskie lobby Nazarbayeva
Specjalny doradca Nazarbayeva
Tony Blair – Za swoją pracę w ramach, której przekonuje opinię publiczną, że Kazachstan jest oazą demokracji, stabilności i rozwoju Azji Centralnej otrzymuje 16 mln funtów rocznie. Blair usilnie zabiega też o przyznanie Nazarbayevovi Pokojowej Nagrody Nobla. Jego brat William Blair był sędzią w procesie wytoczonym przez władze Kazachstanu opozycjoniście Mukhtarovi Ablyazovovi w Wielkiej Brytanii.
Dla rządu Kazachstanu pracuje też Portland Communications – agencja PR, założona przez rzecznika prasowego Tony’ego Blaira. Realizuje zlecenia od rządu Kazachstanu, prowadzi działania komunikacyjne skierowane przeciwko rodzinie Ablyazova i środowiskom krytycznym wobec Nazarbayeva w Europie.
Politycy lobbujący na rzecz Nazarbayeva
Gerhard Schröder – Były kanclerz Niemiec. Aktywnie wspierał wysiłki na rzecz objęcie przez Kazachstan przewodnictwa w OBWE. Lobbuje i pomaga niemieckim firmom w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych z Kazachstanem.
Silvio Berlusconi – Były premier Włoch. Gościł Nazarbayeva w swojej prywatnej willi na Sardynii, niedługo przed kontrowersyjną deportacją żony i córki Mukhtara Ablyazova z Włoch do Kazachstanu.
Książę Andrzej – Członek brytyjskiej rodziny królewskiej, były Specjalny Przedstawiciel Wielkiej Brytanii ds. Handlu Międzynarodowego. Przyjaciel zięcia Nazarbayeva, Timura Kulibayeva. Z powodu sprzedaży Kulibayevovi rodowej posiadłości za cenę o 3 miliony funtów wyższą od jej wartości rynkowej składał wyjaśnienia w Pałacu Buckingam.
Międzynarodowa Grupa Doradcza
Na rzecz Nazarbayeva lobbują m.in.:
- Tony Blair
- Gerhard Schröder
- Alfred Gusenbauer
- Aleksander Kwaśniewski
- Romano Prodi
- Mirek Topolanek
Alfred Gusenbauer – Były kanclerz Austrii, przewodniczący Międzynarodowej Grupy Doradczej. Oskarżony przez prokuraturę o szpiegostwo na rzecz Kazachstanu, za co grożą mu 3 lata więzienia.
Aleksander Kwaśniewski – Były Prezydent Polski. Gloryfikuje reżim Nazarbayeva na łamach europejskiej prasy, twierdząc, że działa na rzecz demokratyzacji Kazachstanu.
Marcelino Oreja Y Aguirre – Były hiszpański Minister Sprawiedliwości. Zaangażowany w budowanie relacji biznesowych i pomoc w zawieraniu kontraktów gospodarczych pomiędzy Hiszpanią a reżimem Nazarbayeva. W 2013 r. Hiszpania zawarła kontrakt na dostawę do Kazachstanu pociągów Talgo na kwotę 482 mln euro. Hiszpania jako jedyny kraj UE posiada umowę ekstradycyjną z Kazachstanem.
Romano Prodi – Były premier Włoch i Przewodniczący Komisji Europejskiej. Zaangażowany w budowanie relacji biznesowych w sektorze energetycznym. Jego działania przyczyniły się do współpracy włoskiej ENI i rządu Kazachstanu przy wydobyciu ropy na polach Kashagan.
Mirek Topolanek – Były premier Czech. Podczas sprawowania urzędu aktywnie popierał przewodnictwo Astany w OBWE i starania o przyjęcie do WTO. Po upadku rządu powrócił do biznesu, oferując swoje usługi jako specjalista od inwestycji w energetyce w rejonie Morza Kaspijskiego. Obecnie Topolanek sprawuje funkcję członka rady doradczej funduszu narodowego dobrobytu Samruk-Kazyna. Do Samruk Kazyna – holdingu, zarządzającego aktywami państwowymi Kazachstanu, należy większość krajowego przemysłu, jego przewodniczącym jest zięć Nazarbayeva, Timur Kulibayev.