Gorące tematy:

Apel dziennikarzy do władz i do społeczeństwa Kazachstanu

Wczoraj w nocy dokonano zuchwałego i brutalnego ataku na naszego kolegę z Uralska, niezłomnego i bezkompromisowego dziennikarza Lukpana Akhmedyarova. Na szczęście Lukpan przeżył, mimo że charakter ran dokonanych nożem i pistoletem traumatycznym świadczy o tym, że dziennikarza nie chciano zastraszyć, lecz zamordować!

My, przedstawiciele społeczności dziennikarskiej stanowczo potępiamy napaść na naszego kolegę, dziennikarza z gazety „Uralskaya Nedelya”. Dziennikarz realizuje prawo dostępu społeczeństwa do informacji, dlatego też zamach na życie i zdrowie dziennikarza oraz próby uniemożliwienia mu wykonywania jego obowiązków zawodowych uważamy za akt stanowiący duże zagrożenie dla społeczeństwa!

Uważamy, że oburzający, obrzydliwy i bestialski czyn pięciu nieznanych sprawców, niezależnie od ich pobudek, nie powinien pozostać niezauważony przez społeczeństwo, władze i organy ścigania.

Lukpan Akhmedyarov jest ojcem, mężem, synem, obywatelem naszego kraju i naszym przyjacielem, i my, dziennikarze Kazachstanu, żądamy, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych natychmiast zapoznało się z tą sytuacją oraz przeprowadziło szybkie i obiektywne dochodzenie!

Żądamy, aby Prokuratura Generalna w sposób szczególny nadzorowała sprawę Akhmedyarova! Żądamy, aby system sądowniczy przeprowadził jawny, bezstronny proces przestępców – zarówno wykonawców, jak i zleceniodawców tego ataku!

Żądamy, aby prawo dziennikarza do normalnego wykonywania swoich obowiązków bez obawy o swoje życie zostało obronione!

Nie prosimy, lecz żądamy!

20.04.2012 – Source: Respublika