W dniu 19.04.2012 r.,w Uralsku o godz. 22.30 czasu lokalnego dokonano napaści na Lukpana Akhmedyarova, dziennikarza gazety ‘Uralskaya Nedelya’ i lidera ruchu protestacyjnego „NEsoglasnye”. Pięciu nieznanych mężczyzn zadało dziennikarzowi osiem ran kłutych. Jak później poinformowali lekarze, na ciele Akhmedyarova znaleziono rany zadane przy pomocy pocisków gumowych.Na chwilę obecną życie dziennikarza Lukpana Akhmedyarova jest zagrożone – stracił dużo krwi, w wyniku zadanych ran zostały uszkodzone naczynia wieńcowe, stan jest ciężki, ale stabilny.
Sąsiedzi poinformowali, że atak nastąpił, gdy Lukpan wyszedł wyrzucić śmieci. Świadkowie widzieli pięcioro młodych ludzi, jak uciekali z miejsca przestępstwa, a następnie wsiedli do samochodu Volkswagen Passat i odjechali z dużą prędkością.
Według informacji, które posiada redaktor gazety „Uralskaya Nedelya” Таmara Eslyamova, „rany są głębokie, kłuto go nożem od tyłu, a potem od przodu – w brzuch, w pachy, w okolice serca...».
Redaktor gazety powiedziała także, że redakcja gazety „Uralskaya Nedelya” zamierza wydać oficjalne oświadczenie w związku z usiłowaniem zabójstwa ich kolegi-dziennikarza Lukpana Akhmedyarova.
Krewni i współpracownicy ofiary jednoznacznie powiązują atak z działalnością społeczną. Według Tamary Eslyamovej, „nie ma ona żadnych dowodów, ale jest przekonana”, że wszystko to związane jest z działalnością obywatelską Lukpana, w połączeniu z profesjonalnym dziennikarstwem. To wszystko się zdarzyło z powodu ruchu „NEsoglasnych’, z powodu jego zaangażowania. Lukpan był najważniejszą osobą, dlatego też był dla nich niebezpieczny. Już wcześniej był stale śledzony. Na przykład, jego samochód został zajęty w dniu 7 marca, ponieważ rzekomo znaleziono w nim narkotyki.Оświadczyła ona również, że była na spotkaniu z prokuratorem miasta Uralska, i prokurator zapewnił ją, że śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa dziennikarza będzie prowadzone w sposób jawny, a Prokuratura Generalna nadzoruje dochodzenie.
Lukpan Akhmedyarov, ur. 23.12.1975 r., zajmował aktywne stanowisko obywatelskie, był jednym z organizatorów ruchu protestacyjnego opozycji „NEsoglasnye” w mieście Uralsku. Wcześniej był poddawany prześladowaniom i represjom administracyjnym za swoją działalność:
- W dniu 28.01.2009 r. Lukpan Akhmedzarov został zwolniony z miejskiego kanału telewizyjnego „TDK- 42” po tym, jak podczas konferencji prasowej zadał pytanie Baktykozhy Izmukhambetovowi, akimowi Obwodu Zachodnio-Kazachstańskiego o prawdopodobne przywłaszczenie przez jego krewnych, reprezentujących jedną z firm budowlanych w mieście, środków budżetowych podczas budowy obiektów socjalnych w roku 2009.
- W kwietniu 2009 r. międzynarodowa organizacja „Reporterzy bez granic” potępiła decyzję sądu, zgodnie z którą dziennikarz musiał zapłacić 20 milionów tenge (około 136,6 tysięcy dolarów) jako odszkodowanie dla spółki „Tengizneftestroy” za artykuł o braniu przez nią łapówek i uczestnictwie w szemranych przetargach.
- W dniu 14.08.2009 r. Lukpan Akhmedyarov został zatrzymany na pięć dni za wyrażenie swojej opinii na temat byłego doradcy akima Obwodu Zachodnio-Kazachstańskiego Alpamysa Bekturganowa w trakcie rozprawy sądowej.
- W dniu 06.01.2011 r. dziennikarz został zatrzymany w czasie akcji protestacyjnej przeciwko przedłużeniu kadencji Prezydenta Nursultana Nazarbaeva. Organizacja „Reporterzy bez granic” wystąpiła z ostrą krytyką tego wydarzenia i zażądała natychmiastowego uwolnienia dziennikarza.
Napaść na Lukpana Akhmedyarova wywołała reakcję dziennikarzy i społeczności międzynarodowej. Specjalny przedstawiciel OBWE ds. Wolności Mediów Dunja Mijatović wyraziła zaniepokojenie w związku z brutalnym atakiem na dziennikarza kazachskiej gazety „Uralskaya Nedelya” i wezwała władze do szybkiego przeprowadzenia dochodzenia.
Organizacje dziennikarskie Kazachstanu zażądały, aby Prokurator Generalny i Minister Spraw Wewnętrznych RKosobiście nadzorowali dochodzenie w sprawie napaści na L. Akhmedyarova .
Fundacja Otwarty Dialog zwraca uwagę, że podobne ataki miały miejsce całkiem niedawno – w dniu 26.10.2011 r. napadnięto dziennikarzy i kamerzystę portalu internetowego Stan.kz i na dzień dzisiejszy osoby winne tych napaści nie zostały ujęte. Wzywamy społeczność międzynarodową, aby kierowała zapytania do przedstawicieli ambasady Republiki Kazachstanu z żądaniem, aby przedstawili oni wyczerpujące informacje na temat wyników dochodzenia w sprawie ataków na dziennikarzy, oraz aby wypełniali rekomendacje Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 15.03.2012 r. dotyczące wolności słowa, praw człowieka i demokracji.