Gorące tematy:

Ukraińskie i rosyjskie media o akcji na rzecz przemianowania ulicy Spacerowej w Warszawie na Bohaterów Majdanu

W stolicy Polski planuje się zmianę nazwy części warszawskiej ulicy Spacerowej, niedaleko Ambasady Rosyjskiej, na ulicę Bohaterów Majdanu” – informują ukraińskie gazety, rozgłośnie radiowe i portale internetowe, m.in. 5 Kanal, Ukrainskie Radio, Liga.net, UaPort, NewsByMail.

Zbieranie podpisów pod petycją w sprawie nazwania odcinka ulicy przyległej do skweru Tarasa Szewczenki ulicą Bohaterów Majdanu Fundacja Otwarty Dialog rozpoczęła 9 maja, podczas Parady Schumana w Warszawie – piszą portal diaspory ukraińskiej Vidia i NoVyny oraz strona poświęcona walce z korupcją Anticor, na których zamieszczono zdjęcia z wydarzenia. Jak podaje UAzmi, o rozpoczęciu zbierania podpisów poinformował polskie i ukraińskie media Tomasz Czuwara, szef biura prasowego Fundacji. „Należy zebrać 200 podpisów, by radni dzielnicy Śródmieście rozpatrzyli tę petycję. Podpisać się pod nią mogą wszystkie osoby zameldowane w Warszawie, bez względu na obywatelstwo” – cytują Czuwarę 24 channel, Akcent, Odnako i UkrInform. „Chcemy tą nazwą upamiętnić nie tylko tych, którzy zginęli, ale również tych, którzy ucierpieli bądź uczestniczyli w protestach na Majdanie” – czytamy wypowiedź rzecznika ODF na portalach Yednist i LikeNews, a Natalia Panchenko dodaje, że inicjatywa to także ukłon w stronę Polaków, którzy także walczyli wówczas w Kijowie – podały portal Pushkinska.net i Rus Pravoslavnaya.

Inicjatywę poparli już polscy aktywiści, politycy i działacze społeczni – piszą RT i Novoros News. Portale Lenta.ru, Patrioty, UApress i Business.ua wymieniają kilku z nich, m.in. Małgorzatę Gosiewską, Sławomira Sierakowskiego, Michała Broniatowskiego, Marcina Święcickiego i Janusza Onyszkiewicza.

„Praktyka honorowania nazwami ulic aktów walki podejmowanych w krajach sąsiednich w imię uniwersalnych wartości obecnych również w polskiej konstytucji, ma w Warszawie długą tradycję. Kijowski Majdan, jako główna arena bohaterstwa i ofiary protestujących, w sposób szczególny zasługuje na uczczenie bohaterstwa w naszym mieście” – powiedział Bartosz Kramek, Przewodniczący Rady Fundacji, którego cytują gazeta V Horu oraz portale NewsDaily, Ukraine Online i SocPortal. Jak podaje gazeta Vechernyje Vesti, nie zdecydowano się na nazwę „Bohaterów Niebiańskiej Sotni”, gdyż, w myśl polskiego prawa, ulicę można byłoby tak nazwać dopiero po upływie 5 lat od śmierci Ukraińców. Jednocześnie portal Chornomorski Novyny podkreśla, że propozycja nazwania ulicy przyległej do Ambasady Rosyjskiej nie jest ze strony Fundacji antyrosyjską prowokacją.

Do zmiany nazw publicznych skwerów i ulic doszło już w kilku miejscach na Ukrainie. UNN i LBR przypominają, że 25 marca w Zaporożu nazwę placu Październikowego zmieniono na Majdan Bohaterów, a Tagilka pisze o zmianie nazwy ulicy Gwardyjskiej na „Bohaterów Majdanu” we Lwowie.

Źródła: 5 Kanal, Ukrainskie Radio, Liga.net, UaPort, NewsByMail, Vidia, NoVyny, Anticor, UAzmi, 24 channel, Akcent, Odnako, UkrInform, Yednist, LikeNews, Pushkinska.net, Rus Pravoslavnaya, RT, Novoros News, Lenta.ru, Patrioty, UApress, Business.ua, V Horu, NewsDaily, Ukraine Online, SocPortal, Vechernyje Vesti, Chornomorski Novyny, UNN, LBR, Tagilka