Gorące tematy:

Marsz Solidarności z Ukrainą zorganizowali głównie Polacy – ukraińskie media cytują Natalię Panchenko

Ukraińskie media, w tym portale internetowe, szeroko komentują Polski Marsz Solidarności z Ukrainą, który 17 maja tłumnie przeszedł głównymi ulicami Warszawy. Akcję zapowiadały, powołując się na Polskie Radio, m.in. kanały 1+1 i 5 Kanal, gazeta TyzhdenUA czy portale EuroPravda i Informator.

Jak podaje strona NewsKraine, organizatorami wydarzenia są Fundacja Otwarty Dialog, EuroMajdan Warszawa, Stowarzyszenie Pokolenie i Fundacja „Krym”. Portal Krym.Realii podkreśla, że marsz poświęcony jest nie tylko ofiarom wojny na wschodzie Ukrainy, ale i 71. rocznicy deportacji Tatarów krymskich, dlatego piszą o nim zarówno portale diaspory (np. SvitUA, Svitovyd), jak i media związane z Islamem, m.in. Islam in Ukraine. „Uczestnicy Marszu przejdą z Placu Zamkowego do Ambasady Ukrainy. Tam zapalą świeczki – światło nadziei dla tych, którzy pozostali na terenie okupowanego Krymu” – pisze UaPress. Portal Econo.com zapowiadał, że w marszu wezmą udział znani polscy dziennikarze. Rosyjskojęzycznych odbiorców o wydarzeniu poinformowały portale FaceNews, Business.ua, LigaNet, DonPress i Ostrov.

Gazeta Vysoki Zamok, portale ZIK i UkrInform cytują Natalię Panchenko z Fundacji Otwarty Dialog i organizacji EuroMajdan Warszawa, która podkreśliła, że organizatorzy Marszu to głównie Polacy. Gazeta.ua wymienia osoby, które przemawiały na Placu Zamkowym. Wśród nich znalazł się i Bartosz Kramek, Przewodniczący Rady Fundacji. Równolegle na placu przebywała niewielka grupa przedstawicieli skrajnej prawicy, którzy przypominali o zabójstwach UPA i apelowali o zaprzestanie pomagania Ukrainie – piszą 112 channel, Bigmir.net i GordonUA. Jednak osób wspierających Ukrainę było znacznie więcej – jak podaje portal NBNews, w Marszu Solidarności uczestniczyło ponad 200 osób. Zdjęcia i filmy z wydarzenia można obejrzeć na stronach kanału Inter, Radia Svoboda, Krym.Realii oraz Censor.net.

Źródła: 1+1 channel, 5 channel, EuroPravda, LigaNet, Tyzhden UA, SvitUA.org, UaPress.info, Islam in Ukraine, FaceNews, Svitovyd, Business.ua, Ostrov, NewsKraine, Econo.com, Informator, DonPress, Inter channel, ZIK, UkrInform, 112 channel, Gazeta.ua, Radio Svoboda, Krym.Realii, GordonUA, Bigmir.net, Censor.net, Vysoki Zamok, NB News, Polskie Radio