Gorące tematy:

Prezydent Warszawy spotkała się z ukraińskimi NGO

30 maja Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz spotkała się w Kijowie z przedstawicielami ukraińskich NGO zaangażowanymi w reformę samorządową. W trwającym przeszło dwie godziny spotkaniu uczestniczyła także Fundacja Otwarty Dialog.

Gronkiewicz-Waltz podzieliła się doświadczeniami z czasów reformy decentralizacyjnej przeprowadzanej w Polsce w latach 90. Jak podkreślała idealnych reform nie ma, wtedy gdy przekuwa się teoretyczny projekt w praktykę. Błędy są nieuniknione, ważne jest jednak by działać szybko, zdecydowanie i odpowiedzialnie. Za warunek transparentności procesu przemian uznała m.in. zapewnienie społeczeństwu dostępu do informacji oraz zaproszenie do współpracy ekspertów i organizacji pozarządowych. Prezydent Warszawy opowiedziała także o naturalnych oporach gmin do dobrowolnego stowarzyszania się, podkreślając przy tym, że powinno ono być oparte o podstawy ekonomiczne.

Gospodarz Warszawy opowiedziała także o wyzwaniach i porażkach, którym trzeba stawić czoło sprawując eksponowane funkcje państwowe. Gronkiewicz-Waltz była pierwszą kobietą, która ubiegała się w Polsce o urząd prezydenta RP, odpadła jednak w pierwszej turze. Całkiem niedawno w Warszawie odbyło się także referendum ws. odwołania prezydenta stolicy, które ostatecznie zwyciężyła. Jak przekonywała kluczem do sukcesu były spotkania z ludźmi i szukanie z nimi wspólnego języka.