Gorące tematy:

Dyrektor HRW: obowiązkiem Francji w świetle prawa jest chronić Ablyazova

Dyrektor francuskiego oddziału Human Rights Watch Jean-Marie Fardeau  w otwartym liście do premiera Francji Manuela Vallsa oraz szefów resortów MSZ i sprawiedliwości Laurenta Fabiusa i Christiane Taubiry, wezwał do odmowy zatwierdzenia ekstradycji Ablyazova.

Fardeau powołał się m.in. na reputację HRW,  która od przeszło dwudziestu lat uczestniczy w dialogu o prawach człowieka prowadzonym we Francji. W imieniu organizacji zaapelował o powstrzymanie ekstradycji Ablyazova do Rosji oraz na Ukrainę – w obu przypadkach istnieje bowiem zagrożenie, że były prezes BTA Banku zostanie przekazany Astanie.

Zdaniem dyrektora HRW zarówno międzynarodowe prawo jak i europejskie regulacje dotyczące praw człowieka zobowiązują Francję do nieprzekazywania Ablyazova w ręce kazachstańskich władz, gdzie grożą mu tortury. HRW udokumentowało w ostatnich latach wiele przypadków, w których Rosja przekazywała ubiegających się o azyl uchodźców krajom takim jak Uzbekistan czy Kirgistan. Do podobnych sytuacji dochodziło na Ukrainie. Według raportu UNHCR z lipca 2013, w 2006 roku Uzbekistanowi wydano jedenaście osób.

Francja – według Fardeau – powinna chronić Ablyazova przed ekstradycją do kraju, gdzie narażony jest na ryzyko tortur, postępując tym samym w zgodzie z międzynarodowymi zobowiązaniami dotyczącymi respektowania praw człowieka. 

  • List otwarty Jean-Marie Fardeau do premiera i ministrów Francji  (EN), (FR)