Gorące tematy:

Ukraińscy obrońcy praw człowieka obchodzili w Kijowie urodziny Mukhtara Ablyazova

Przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog nagrali film z życzeniami dla kazachstańskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova, który na czas rozpatrywania wniosku o jego ekstradycję złożonego przez Rosję i Ukrainę, przebywa w areszcie. W filmie przypomniano również o losie innych więźniów politycznych oraz o efektach międzynarodowych nacisków, dzięki którym doszło do uwolnienia wielu opozycjonistów.

Ukraińscy obrońcy praw człowieka napisali list zaadresowany do przedstawicieli najwyższych władz Francji, w którym zwrócili uwagę jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą ekstradycja Ablyazova i zaapelowali o jego uwolnienie.

Transkrypcja filmu:

Polityczne związki z Mukhtarem Ablyazovem są powodem prześladowań w Kazachstanie. Dzięki naciskom społeczności międzynarodowej udało się oswobodzić: Bolata Atabayeva, który obecnie mieszka we Francji; Igora Vinyavskiy’ego, który mieszka w Warszawie; Muratbeka Ketebayeva, który otrzymał status politycznego uchodźcy w Polsce. 31 maja 2013 roku bezprawnie deportowano z Hiszpanii i podstępnie wywieziono do Kazachstanu (z naruszeniem włoskiego i międzynarodowego prawa) Almę Shalabayevą i Aluę Abliazovą. Dzięki staraniom społeczeństw Europy wróciły do Włoch. Austria odmówiła Rosji ekstradycji Artura Trofimova i zaproponowała mu dyplomatyczną ochronę. Polityczne uchodźctwo przyznano Aleksandrowi Pavlovowi, byłemu szefowi ochrony Ablyazova. W kazachstańskich więzieniach nadal przebywają lider partii Alga! Vladimir kozlov i Mukhtar Dzhakishev.

Na skutek sfabrykowanego przez Rosję i Ukrainę (jeszcze za czasów Janukowycza) wniosku o ekstradycję, we Francji zatrzymano Mukhtara Ablyazova.

Szanowny Panie Mukhtarze Ablyazov!

Składamy serdeczne życzenia z okazji urodzin! Bardzo szanujemy Pańską postawę obywatelską i życzymy wytrzymałości i sił do dalszej walki za prawdę. Dziś wielkie święto, które niestety zmuszony jest Pan obchodzić w niesprzyjających warunkach: daleko od rodziny, we francuskim więzieniu, z niepewnymi widokami na przyszłość. Chcemy, żeby Pan wiedział, że ukraińscy obrońcy praw człowieka kontynuują walkę o wolność Pańską i innych kazachstańskich opozycjonistów. Za ideały demokracji i sprawiedliwość. Jesteśmy przekonani, że za rok spędzi pan urodziny na wolności ze swoją rodziną