Gorące tematy:

Noc Muzeów w „Ukraińskim Świecie”. Nie tylko dla Ukraińców

Ponad 1500 osób odwiedziło centrum “Ukraiński Świat” przy ulicy Nowy Świat 63 w Warszawie w czasie Nocy Muzeów, 16 maja 2015 roku. Ostatnich gości pożegnaliśmy na długo po wybiciu północy – i byli to warszawiacy. Przez cały dzień w “Ukraińskim Świecie” można było zobaczyć, oprócz regularnej wystawy poświęconej protestom na Majdanie, wystawę ukraińskich wyszywanek. Wystąpili także m.in. chór „Adventus” i „Kalyna”, Natalia Czerniewicz oraz Wiktor Reka. 

Wieczór otworzył występ bandurzystki, Natalii Czerniewicz, która zagrała i zaśpiewała pieśni ukraińskie. Kolejnym punktem programu był koncert Wiktora Reki, jednego z bohaterów Majdanu. Reka, tym razem w centrum Warszawy, zagrał pieśni, którymi przeszło rok temu zagrzewał do walki mieszkańców Kijowa.

W ramach Nocy Muzeów o swojej książce pt. „Pokochać Ukrainę” opowiadał jej współautor Jacek Łęski. Obok pytań związanych z publikacją wywiązała się dyskusja na temat sytuacji na Ukrainie, która trwała jeszcze w kuluarach.

Punktualnie o 21:00 rozpoczął się koncert charytatywny „Śpieszmy się kochać ludzi…”, podczas którego zaśpiewał Chór „Adventus” pod dyrekcją Mariusza Gebla. Gościnnie wystąpiła także Anna Samusionek, recytując psalmy oraz poezję ks. Jana Twardowskiego. Artyści zebrali owacje na stojąco.

Następnie w sali wystawienniczej na parterze o 22:00 odbył się występ pt. Eros i Tanatos, będący kombinacją różnych sztuk pięknych m.in. muzyki, śpiewu, czy ceramiki i poruszający tematy uniwersalne jak miłość, czy śmierć.

Noc zakończył występ żeńskiego chóru „Kalyna”, który przy akompaniamencie akordeonu wykonał tradycyjne pieśni ukraińskie.

Obok koncertów, występów i spotkań podczas Nocy Muzeów w Ukraińskim Świecie otwarto także wystawę wyszywanek oraz ręcznie haftowanej soroczki. O technikach i metodach ich wykonania opowiadała Lesia Kostina.