Gorące tematy:

Niebiesko-żółte flagi na przedzie kolumny. ODF wzięło udział w Paradzie Schumana

Fundacja Otwarty Dialog, EuroMajdan Warszawa oraz przedstawiciele ukraińskiej diaspory w Warszawie 9 maja włączyli się w obchody Dnia Europy. Nie tylko mieli swój namiot w tzw. Miasteczku Schumana, ale też przeszli wraz z tysiącami osób z Polski i z Europy kolorową kolumną przez Krakowskie Przedmieście.

W namiocie EuroMajdanu Warszawa i Fundacji nie zabrakło atrakcji. Każdy, kto do niego zawitał, mógł napisać życzenia urodzinowe dla Nadii Savchenko, przymierzyć prawdziwy hełm kevlarowy i kamizelkę kuloodporną V klasy, które noszą ukraińscy żołnierze w strefie ATO, podpisać petycję w sprawie zmiany nazwy jednej z ulic Warszawy na ulicę Bohaterów Majdanu, pobić zielonych ludzików i samego Putinatora w grze „Vitalick” oraz posłuchać ukraińskiej muzyki na żywo. Jednak prawdziwą furorę zrobiła ścianka, dzięki której każdy, kto przyłożył głowę do wyciętego otworu, przeistaczał się w europejskiego męża stanu, który wymierza sprawiedliwość Władimirowi Putinowi.

Podczas trwania imprezy wolontariusze informowali także warszawiaków o działalności Fundacji Otwarty Dialog, prezentując broszury i raporty, a także zachęcali do wspierania akcji „Uratuj Ukraiński Świat”.

W południe z Krakowskiego Przedmieścia wyruszyła Parada Schumana, w której uczestniczyło kilka tysięcy osób, w tym przedstawiciele świata polityki, mediów, kultury i ruchów obywatelskich, a także młodzież szkolna, studenci i rodziny z dziećmi. Na przedzie kolumny szli aktywiści ODF i EuroMajdanu Warszawa, niosąc ukraińskie flagi. Wśród nich – 19-letni Viktor, ubrany w hełm i kamizelkę kuloodporną. Ten widok miał przypomnieć Europie, że Ukraińcy walczą i giną za europejskie wartości.