Gorące tematy:

Radio Svoboda: Nafis Kashapov otrzymał status uchodźcy

Na ukraińskim portalu Radio Svoboda pojawił się cykl artykułów o pomocy, jaką Fundacja Otwarty Dialog udzieliła Nafisowi Kashapovovi. Dzięki zaangażowaniu aktywistów ODF działacz z Tatarstanu, brat uwięzionego w Rosji Rafisa Kashapova, otrzymał w Polsce uchodźstwo.

W przypadku pana Nafisa, sprawa została rozstrzygnięta już w pierwszej instancji, czyli w Wydziale do Spraw Cudzoziemców. To znaczy, że pan Nafis otrzymał status w ramach możliwie najkrótszej procedury. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni – powiedział Tomasz Czuwara, szef biura prasowego Fundacji Otwarty Dialog.

Dodatkowo, za namową Fundacji, Kashapova wsparli polscy deputowani. Aktywista uczestniczy też w wielu demonstracjach i inicjatywach ODF, gdzie otwarcie potępia działania Władimira Putina i wspiera Ukrainę. – W Tatarstanie jesteśmy całym sercem z Tatarami krymskimi i Ukraińcami – tłumaczy Kashapov.

Nafis o uchodźstwo ubiegał się 9 lat, początkowo w Ukrainie, jednak ówczesna władza chciała go wydać Rosji. Tam spotkałby go taki sam los, jak jego brata-bliźniaka, Rafisa, który został uwięziony za „antypaństwową działalność”.

Źródła: ua.krymr.comru.krymr.comru.krymr.comwww.radiosvoboda.org