Gorące tematy:

Janukowycz bierze przykład z Putina

Wiktor Janukowycz “rozmawiał z ludźmi” z okazji pierwszej rocznicy objęcia urzędu. Otrzymał podobno 35 tysięcy pytań. Jednym z najczęściej zadawanych było: “Jak wyżyć?”. – Stawiane w różnych wariantach. Jak wyżyć za osiemset hrywien emerytury czy tysiąc hrywien pensji (100 – 120 dolarów – red.) – relacjonował Ołeksandr Charczenko, redaktor naczelny agencji UNIAN, która przesłała do administracji Janukowycza 7 tysięcy pytań otrzymanych od czytelników.

– Mamy jeszcze wiele nierozwiązanych problemów. Byłbym nieszczery, gdybym powiedział, że na Ukrainie żyje się dobrze – zaczął prezydent na początku trzygodzinnego maratonu transmitowanego przez sześć największych stacji telewizyjnych. Stwierdził, że jego “telewizyjne sprawozdanie” to ocena nie tylko sytuacji w kraju, ale także jego prezydentury.

Obiecał walkę z korupcją i biedą. Przekonywał też, że urzędnicy “przestaną kraść”. Zaskoczył wielu, odpowiadając na pytanie mieszkańców Lwowa o przywódców OUN/UPA Stepana Banderę i Romana Szuchewycza, uznawanych na wschodzie Ukrainy za zdrajców i sojuszników Hitlera.

– Dzięki Bogu, żyjemy w demokratycznym kraju, gdzie nikt nikomu nie zabrania wierzyć w swoich bohaterów – mówił prezydent Janukowycz. Wcześniej krytykował swojego poprzednika Wiktora Juszczenkę za nadanie Banderze i Szuchewyczowi tytułów bohaterów Ukrainy.

W Kijowie na placu Niepodległości w piątek ustawiono telebim z napisem “Witamy prezydenta Ukrainy”. Przed początkiem transmisji w tym miejscu pojawiło się kilka tysięcy zwolenników prezydenta. – Chyba nie przyszli tu dobrowolnie, bo ustawili się jak w wojskowym szeregu – mówił “Rz” pracownik pobliskiej poczty. – Nie pamiętam, by poprzedni prezydenci Ukrainy odpowiadali w ten sposób na  pytania rodaków. Pewnie nie uważali, że należy naśladować Putina – dodał.

O tym, że prorosyjski Janukowycz bierze przykład z  Władimira Putina – który regularnie urządza takie “spotkania z narodem” – mówią też kijowscy politolodzy. – Nie  wykluczam, że scenariusz telewizyjnego wystąpienia Janukowycza, które uważam za zwykłe przedstawienie, został napisany przez rosyjskich ekspertów z jego otoczenia. To kolejny dowód na to, z jakich wzorców korzysta nasza władza – mówił “Rz” szef Instytutu Transformacji Społeczeństwa w Kijowie Ołeh Soskin.

Opozycja nazwała telekonferencję Janukowycza “farsą”. Nacjonalistyczna partia Swoboda we Lwowie zorganizowała uliczny happening “Rok w Jarzmie”. – Chciałbym, żeby Janukowycz był bliżej ludzi, chciałbym, żeby rozmawiał z opozycją. Zamiast tego dostajemy medialny show według rosyjskich wzorców – powiedział Serhij Sołodki z Instytutu Polityki Światowej w Kijowie.

—Tatiana Serwetnyk z Kijowa