Gorące tematy:

ODF apeluje o włączenie do ustawy Magnitskiego osób odpowiedzialnych za prześladowanie N. Savchenko

Fundacja Otwarty Dialog zaapelowała do członków amerykańskiego Kongresu o objęcie sankcjami w ramach tzw. ustawy Magnitskiego osób odpowiedzialnych za nielegalne porwanie oraz przetrzymywanie w areszcie ukraińskiej porucznik N. Savchenko.  

Nadiya Savchenko

ukraińska porucznik

porwana przez FSB

Savchenko brała udział w Antyterrorystycznej Operacji. 17 czerwca została wzięta do niewoli przez prorosyjskich separatystów. Przy ich udziale oraz we współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi została nielegalnie przewieziona do Rosji, gdzie wszczęto przeciwko niej sprawę karną.

W 2012 roku Kongres przyjął ustawę imienia rosyjskiego adwokata, który trzy lata wcześniej zmarł w rosyjskim areszcie. Ustawa pozwala amerykańskim władzom odmówić wizy Rosjanom, którzy brali udział w przypadkach łamania praw człowieka. Obecnie Izba Reprezentantów i Senat pracują nad tzw. globalną ustawą Magnitskiego w sprawie rozliczania winnych łamania praw człowieka (S.284/H.R.624), bez względu na kraj pochodzenia. Niektóre z osób umieszczonych na skonstruowanej przez ODF „liście Savchenko”, np. Aleksander Bastrykin, byli także zamieszani w śmierć Siergieja Magnitskiego, inni zostali już objęci sankcjami USA i UE w związku z rolą Rosji w wydarzeniach na Ukrainie. 

Jak podkreśla Prezes ODF Lyudmyla Kozlovska, osoby zaangażowane w prześladowanie Nadii powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Jej zdaniem objęcie tych osób sankcjami w ramach ustawy Magnitskiego dotknie ich bardziej niż można się tego spodziewać. Z kolei bierność i inercja mogą przybliżyć Nadię do śmierci, a jej prześladowcom zagwarantować nietykalność – stwierdza.