Gorące tematy:

Okrągły stół ODF transmitowany na żywo przez ukraińskie media. Komentarze po debacie

O wydarzeniu „Państwo, a walczący w ATO: pokonać korupcję, zapewnić bezpieczeństwo” zorganizowanym przez Fundację Otwarty Dialog, było głośno zarówno w ukraińskim internecie, jak i rozgłośniach radiowych. O okrągłym stole rozmawiano i pisano zarówno przed, jak i po wydarzeniu, debątę można było także śledzić na żywo dzięki transmisji.

Postanowiliśmy zorganizować to wydarzenie, by nagłośnić problemy żołnierzy i ochotników walczących w ATO, którzy nie mogą uzyskać statusu uczestnika działań bojowych, a tym samym ulg, które przysługują im oraz ich rodzinom” – tłumaczył Marian Prysiazhniuk, koordynator ds. pomocy wojskowym ODF w rozmowie z Socialna Kraina TV Channel oraz na antenie Hromadske Radio na kilka godzin przed rozpoczęciem wydarzenia, które odbyć się miało w Ukraińskim Kryzysowym Centrum Medialnym.

%7B%22iframe%22%3Atrue%2C%20%22service%22%3A%22yt%22%2C%20%22src%22%3A%22grkySeVI2f8%22%7D

Rozgłośnia zaprosiła także do studia korespondentkę ODF Agnieszkę Góralską. „Organizacje społeczne, takie jak Fundacja Otwarty Dialog, muszą te problemy nagłaśniać, bo wierzymy, że tego typu spotkania mogą zapoczątkować zmiany w Ukrainie, która dąży do demokracji” – dodała Góralska.

Portale o tematyce związanej z obroną praw człowieka, m.in. Human Rights Information Center, pisały o problemach, które miały zostać poruszone podczas okrągłego stołu, takich jak: korupcja i naruszenia przy uzyskiwaniu statusu uczestnika działań bojowych, rehabilitacji rannych czy praw wolontariuszy. Zapowiedziały też, że rozmówcami w czasie wydarzenia, będą politycy, urzędnicy państwowi, aktywiści oraz sami zainteresowani – uczestnicy działań antyterrorystycznych. Centrum Badań Polityki Zagranicznej O.P.A.D. zwróciło uwagę na fakt, że podczas okrągłego stołu zostanie zaprezentowana broszura informacyjna „Ulgi i gwarancje dla uczestników operacji antyterrorystycznej” przygotowana przez aktywistów ODF.

Transmisję na żywo prowadziły UCMC Live broadcasting oraz Center for Liberties. Na tych dwóch kanałach można było posłuchać ożywionej dyskusji między uczestnikami ATO, m.in. Pawłem Skrzetuskim, Anatolijem Swyrydem, członkami organizacji społecznych takich jak Fundacja Otwarty Dialog czy „Jurydyczna Ukraina” a politykami i urzędnikami państwowymi (m.in. deputowanymi Iryną Sysojenko, Natalią Wesełową, przestawicielami prokuratury wojskowej, Ministerstwa Obrony Ukrainy i wielu innych).

Po okrągłym stole pojawił się szereg artykułów poświęconych zarówno przedstawionej przez Agnieszkę Góralską broszurze, jak i nagłośnionych przez ODF problemach uczestników działań bojowych po powrocie ze strefy ATO. Dzięki artykułom w Social portal światło dzienne ujrzały szokujące wieści o traktowaniu uczestników ATO przez państwo jako osoby zaginione, by zaoszczędzić, oraz łapówki rzędu 3 tys. UAH, którzy muszą płacić walczący, by otrzymać status uczestnika działań bojowych. Jak podkreśla NewsDaily, efekty rozmów widać od razu – Pawło Skrzetuski oraz około 90 innych walczących w ATO, którzy pół roku zmagali się z biurokracją, po rozmowach z Waleriem Hołubem z prokuratury wojskowej, już otrzymało status uczestnika działań bojowych i mogą korzystać z przysługujących im ulg i gwarancji.

O zapowiedziach okrągłego stołu ODF: 

Retransmisja: 

Komentarze po zakończeniu okrągłego stołu ODF: