Gorące tematy:

Europejska szansa dla ukraińskich przedsiębiorców. Właściciele sieci “Chumak” w Polsce

Na zaproszenie Fundacji Otwarty Dialog oraz firmy Open Europe Group 21-22 kwietnia z wizytą do Polski przyjechali dwaj przedsiębiorcy z Ukrainy. Jurij Szatyński i Ihor Haras to właściciele firmy Chumak, która należy do czołowych producentów mebli na zamówienie klasy premium. Należy do nich także sieć kilkudziesięciu sklepów spożywczych na terenie obwodu lwowskiego. W ich firmach pracuje obecnie około 300 osób. Od samego początku Rewolucji Godności aktywnie wspierali protestujących na Majdanie.

Podczas dwudniowej wizyty panowie wzięli udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym – cyklicznym wydarzeniu odbywającym się w Katowicach. EKG to cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski i z zagranicy, którego ideą jest integracja europejskich przedsiębiorców, budowanie wśród nich świadomości wartości wspólnoty oraz nakreślenie kierunku działań Europy. Tematyka EEC obejmuje najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy. Tegoroczny, 7 Kongres otworzył prezydent Bronisław Komorowski. Wśród uczestników znaleźli się Lech Wałęsa, Leszek Balcerowicz, mer Kijowa Witalij Kłyczko, były prezydent Niemiec Horst Köhler oraz inni europejscy politycy i ekonomiści . Jurij Szatyński i Ihor Haras wraz z przedstawicielami Fundacji Otwarty Dialog oraz firmy Open Europe Group uczestniczyli we wtorkowych konferencjach “Rola państwa w gospodarce. Wolność, regulacja, interwencja” oraz “Wyzwania globalnej gospodarki. Nowe rynki, nowe kierunki”. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać na stronie eecpoland.eu.

Kolejnym punktem wizyty był szereg spotkań ukraińskich przedsiębiorców w Warszawie. W środę w siedzibie Fundacji Otwarty Dialog Haras i Szatyński rozmawiali z warszawskim działaczem, byłym burmistrzem Rembertowa Kacprem Pietrusińskim o samorządzie, możliwościach współpracy i wymianach młodzieży. Następnie odwiedzili firmę MADERA Wood&Co, gdzie zapoznali się z europejskimi technologiami produkcji mebli oraz standardami pracy w tego typu firmach.

Tego samego dnia wieczorem Fundacja Otwarty Dialog oraz Open Europe Group zaprosiły przedsiębiorców do centrum “Ukraiński Świat” na dwa spotkania – z posłem Tomaszem Makowskim, z którym porozmawiali o możliwościach współpracy i integracji z polskimi przedsiębiorcami lokalnymi, a następnie z ukraińską młodzieżą podczas wydarzenia “Biznes po Majdanie. Stare problemy i nowe szanse“.

Dwudniową wizytę goście zakończyli spotkaniem z Łukaszem Włodarczykiem, członkiem rady nadzorczej Żabka Polska Sp. z o. o., przedstawicielem Mid Europa Partners – spółki, do której należy sieć marketów Żabka. Przedsiębiorcy otrzymali rekomendacje dotyczące rozwoju firmy Chumak, dowiedzieli się wiele na temat metod merchandisingu, wprowadzania samoobsługi i innych innowacji w sklepach.