Gorące tematy:

ODF kontra Yarema. Ukraińskie portale o pikiecie pod Prokuraturą Generalną

Ukraińskie strony i portale internetowe, w tym te poświęcone korupcji – Corruption Net oraz Anticor – piszą o wniesieniu przez Fundację Otwarty Dialog aktu oskarżenia przeciwko byłemu Prokuratorowi Generalnemu Ukrainy Vitalijowi Yaremie. W dniu złożenia wniosku pod budynkiem PGU w Kijowie aktywiści Fundacji zorganizowali pikietę.

Akt oskarżenia dotyczy zaniechań czynności służbowych, których dopuścił się Vitalij Yarema. Aktywiści ODF już po raz drugi zwrócili się do obecnego Prokuratora Generalnego Ukrainy Viktora Shokina z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jaremę. Ich zdaniem przez jego bezczynność nie wszczęto żadnych postępowań przeciwko Wiktorowi Janukowyczowi i osobom z jego otoczenia. Zaniechania PGU utrudniają współpracę z międzynarodowymi organami ścigania oraz może doprowadzić do wygaśnięcia zastosowanych przez państwa zachodnie sankcji wobec przedstawicieli obalonego reżimu.

Bezkarność to jeden z kluczowych czynników wpływających na biurokratyczne nadużycia i korupcję na Ukrainie. Bezkarność prowadzi do rozbestwienia obu stron – złoczyńców oraz społeczeństwa, zmniejszając jego zaufanie do władzy. Widząc oczywiste naruszenia ustawodawstwa, mamy nie tylko prawo, ale obowiązek reagować – powiedział podczas pikiety Bartosz Kramek, przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog.

Źródła: coruption.net, antikor.com.ua, kievvlast.com.ua, regionews.ua