Gorące tematy:

Pomoc dla żołnierzy i cywilów od ODF. „Uczciwa Ukraina” odwiedziła Ukraiński Świat i biuro Fundacji

Lubow Sołtys, prezes fundacji „Uczciwa Ukraina” z Terebowli wraz z dwoma aktywistami tej organizacji 27 kwietnia odwiedzili biuro ODF i centrum Ukraiński Świat. Na tej wizycie skorzystali wszyscy – Ukraińcy dostali od Fundacji Otwarty Dialog kompresor i ekwipunek dla żołnierzy, a ODF mógł przy okazji przekazać do strefy ATO pomoc humanitarną.

Fundacja Otwarty Dialog współpracuje z „Uczciwą Ukrainą” (ukr. „Чесна Україна”) od prawie dwóch miesięcy. Przedstawiciele ukraińskiej organizacji regularnie odwiedzają żołnierzy i ochotników w strefie ATO, dostarczając im niezbędną pomoc. To za ich sprawą na wschód Ukrainy trafiły zakupione przez ODF: 9-barowy kompresor (potrzebny do uzupełniania ciśnienia w kołach pojazdów wojskowych), zestaw olejów do pneumatyki, komplety mundurów typu Bundeswehr, okularów balistycznych i rękawic taktycznych.

W ramach wizyty aktywiści, oprócz biura ODF, odwiedzili Ukraiński Świat. W podziękowaniu poczęstowali pracowników i wolontariuszy dwoma okazałymi tortami z ukraińską symboliką. Jak twierdzą, takie same torty, przygotowane przez aktywistki „Uczciwej Ukrainy”, zawożą do ATO.

Ostatnim punktem wizyty terebowlańskiej organizacji było przekazanie pomocy humanitarnej dla cywili w obwodach donieckim i ługańskim. Aż 81 worków i kartonów z odzieżą, obuwiem, środkami higieny, żywnością, chemią gospodarczą, zabawkami i artykułami gospodarstwa domowego pojedzie do uchodźców przebywających w Starobielsku. Dodatkowo do szpitala w Artemowsku, gdzie o życie walczą ranni żołnierze, trafią środki medyczne, opatrunki, sprzęt medyczny (m. in. inhalator, podnośnik dla osoby niepełnosprawnej, chodzik i wózek inwalidzki). Pomoc już w tej chwili znajduje się w obwodzie Tarnopolskim, gdzie w drugi weekend maja dołączy do większego konwoju i pojedzie na Wschód. Wkrótce potem opublikujemy relację z przekazania pomocy uchodźcom w Starobielsku.