Gorące tematy:

W co gra Poroszenko? Fundacja gościła Vitalija Kuprija

Reformy w Ukrainie i polityka prezydenta Petra Poroszenki – to główne tematy spotkań zorganizowanych przez Fundację Otwarty Dialog w czasie dwudniowej wizyty Vitalija Kuprija w Warszawie. Deputowany spotkał się m.in. politykami, dziennikarzami i ukraińską diasporą.

Vitalij Kuprij, deputowany do Rady Najwyżej Ukrainy, do niedawna związany z Blokiem Petra Poroszenki, dziś największy krytyk prowadzonej przez niego polityki, przyjechał do Warszawy 23 kwietnia na zaproszenie ODF. Podczas dwudniowej wizyty spotkał się m.in. Kacprem Wańczykiem, kierownikiem referatu Ukrainy i Mołdawii w Departamencie Wschodnim, Muratbekiem Ketebayevem, kazachstańskim opozycjonistą, a także z posłami Krzysztofem Maciejewskim, Tadeuszem Woźniakiem, Tomaszem Makowskim, Marcinem Święcickim, działaczami Jackiem Szymanderskim i Andrzejem Wielowieyskim. Udzielił też kilku wywiadów dla czołowych polskich pism. Na koniec w Ukraińskim Świecie mogli z nim porozmawiać młodzi Ukraińcy mieszkający w Warszawie.

Tematyką spotkań było przede wszystkim blokowanie przez prezydenta Ukrainy reform, w tym zmian w Prokuraturze Generalnej, czy ratyfikacji Statutu Rzymskiego. Kuprij oskarża obecne władze, w szczególności Poroszenkę, o celowe spowalnianie przemian. Krytykuje także decyzje prezydenta dotyczące działań w ramach ATO i niejasne powiązania znajdującej się na terenie Rosji fabryki koncernu Roshen, której Poroszenko, wbrew wcześniejszym obietnicom, nie sprzedał.