Gorące tematy:

Nie tylko odzież. O potrzebach uchodźców z Ukrainy

Od kilku tygodni poszukujemy specjalnego wózka dla bliźniąt. Wnuki mają już prawie trzy miesiące. Mamy tylko jeden wózek, więc jedno z dzieci jest w nim wożone, a drugie córka musi nosić na rękach. Robi się to coraz bardziej męczące, bo wnuk waży już przeszło trzy kilogramy – opowiada jedna z kobiet, babcia bliźniąt, która zwróciła się do centrum Ukraiński Świat po pomoc. 

Kobieta dostała już ubranka dziecięce oraz specjalny stolik do karmienia dziecka. Oprócz wózka potrzebuje też fotelika samochodowego. To tylko jeden z przykładów potrzeb uchodźców, którzy odwiedzają Ukraiński Świat.

Poza odzieżą i obuwiem poszukiwane są również akcesoria kuchenne – garnki, elementy zastawy stołowej czy sztućce. Potrzebne są też pościel i ręczniki. Niezwykle cenione przez uchodźców są artykuły dziecięce: ubranka, zabawki, książeczki. Wiele osób pyta o wózki spacerowe, które, mimo że pojawiają się wśród darów, nie pokrywają zapotrzebowania.

Niestety wymienione rzeczy dość rzadko pojawiają się wśród darów. Jak stwierdza Natalia Basko, psycholog i koordynator pomocy dla uchodźców w Ukraińskim Świecie, warszawiacy bardzo chętnie dzielą się odzieżą. Często są to jednak ciepłe, zimowe ubrania, które nie są im już potrzebne. Kłopot w tym, że odzież ta nie przyda się teraz także uchodźcom z Ukrainy przebywającym obecnie w Polsce. Pilną potrzebą są w tej chwili ubrania oraz buty letnie dla dorosłych.

Wszystkie wymienione rzeczy można przynosić do centrum Ukraiński Świat przy ulicy Nowy Świat 63 w Warszawie w godzinach 9:00 – 17:00.