Gorące tematy:

MSZ podjęło decyzję: „Nocne Wilki” nie przejadą przez Polskę

Rosyjski gang motocyklistów, którego członkowie nazywani są ulubieńcami Władimira Putina, nie zostanie wpuszczony na teren Polski. Taką decyzję podjął Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna po apelu Fundacji Otwarty Dialog oraz proteście polskich aktywistów przeciw rajdowi „Nocnych Wilków” przez Europę Środkowo-Wschodnią.

Minister, podejmując decyzję, uwzględnił zawartą w piśmie ODF prośbę o rozważenie kwestii wydania członkom gangu wiz do strefy Schengen. W dokumencie szef biura prasowego Fundacji Tomasz Czuwara wymienił szereg powodów, by grupy pod kierownictwem Aleksandra Załdostanowa nie wpuszczać na teren Polski. Organizacja „Nocne  Wilki” była m.in. zaangażowana w operację zajęcia Krymu przez Federację Rosyjską. Co więcej jej członkowie biorą udział w walkach na wschodzie Ukrainy. Liderzy „Nocnych Wilków” słynną także z organizowania prorosyjskich prowokacji na terytorium państw bałtyckich.

Po zaangażowaniu się Fundacji w akcję Jarosława Podworskiego na Facebooku „Nie dla przejazdu bandytów z Rosji przez Polskę!” członkowie ODF odbyli konsultacje w Ambasadzie RFN oraz aktywnie udzielali się w mediach. Wypowiedzi na temat „Nocnych Wilków” Tomasza Czuwary oraz Przewodniczącego Rady Fundacji Bartosza Kramek cytowały zarówno polskie media (m.in. Wprost, Program Trzeci Polskiego Radia, TVN 24, portale interia.pl i niezależna.pl), jak również ukraińskie i rosyjskie: 24 channel, Kanał 5, Euromaidan Press, ICTV Channel, ProshloeProshlo oraz wiele innych.

Po zapadnięciu decyzji szef biura prasowego ODF nie krył zadowolenia. – Dziękujemy wszystkim aktywistom i dziennikarzom, którzy ramię w ramię składali elementy układanki pokazując, że do Polski nie chce wjechać grupa pasjonatów motocykli, a organizacja przestępcza, mająca krew na rękach, zaangażowana po stronie terrorystów na Ukrainie i mająca siatkę powiązań również w Europie Zachodniej – napisał Czuwara na fanpage’u Fundacji.

„Nocne Wilki” którzy otwarcie przyznają się do czczenia Stalina, chcieli swoim rajdem przez Białoruś, Polskę i Niemcy uczcić 70. rocznicę zwycięstwa w II wojnie światowej. Kolumna motocykli ozdobiona rosyjskimi flagami wyruszyła z Moskwy 25 kwietnia. Dziś miała przekroczyć przejście graniczne Brześć-Terespol, jednak dostała odmowę wjazdu na granicy. 9 maja motocykliści planowali przyjechać do Berlina i złożyć kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Radzieckich.