Gorące tematy:

Media w Ukrainie i Rosji o akcji przeciw przejazdowi „Nocnych Wilków” przez Polskę

Ukraińskie i rosyjskie media szeroko komentują artykuł „Radio Svoboda” na temat protestu polskich działaczy, polityków, organizacji pozarządowych, w tym Fundacji Otwarty Dialog, przeciw przejazdowi przez Polskę rosyjskiego gangu motocyklowego „Nocne Wilki”.

Do akcji zainicjowanej na Facebooku przez Jarosława Podworskiego przyłączyło się już ponad 12 tys. osób, w tym działacze społeczni, NGO, politycy. Fundacja Otwarty Dialog zrobiła kolejny krok. Ukraińskie portale cytują Tomasza Czuwarę, szefa biura prasowego Fundacji, który poinformował o złożeniu odpowiedniego pisma do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Poprosiliśmy MSW, by pracownicy polskich placówek konsularnych byli ostrożni i nie przyznawali uczestnikom rajdu wiz. Poza tym prosimy dyplomatów o ustalenie, kim są członkowie „Nocnych Wilków”, by można było wnieść ich dane do Systemu Informacyjnego Schengen. Będzie je można wykorzystać, by inne państwo, bardziej przychylne polityce Putina, nie mogło wydać wiz uczestnikom rajdu” – powiedział Czuwara.

Klub motocyklistów, nazywany też „gangiem Putina”, którego członkowie otwarcie przyznają się do czczenia Stalina, chce swoim rajdem przez Białoruś, Polskę i Niemcy uczcić 70. rocznicę zwycięstwa w II wojnie światowej. Kolumna motocykli ozdobiona rosyjskimi flagami wyruszy z Moskwy 25 kwietnia. Dwa dni później zamierza przekroczyć przejście graniczne Brześć-Terespol. 9 maja motocykliści planują przyjechać do Berlina i złożyć kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, jednak tamtejsze władze zapowiadają, że nie zezwolą „Nocnym Wilkom” na wjazd do miasta.

Źródła: Euromaidan Press24 channel5 channelRFE/RL, ICTV ChannelVoice of AmericaRegioNewssvoboda.org.ua