Gorące tematy:

Biznes po Majdanie. Stare problemy i nowe szanse

W Ukraińskim Świecie 21 kwietnia odbyło się spotkanie z ukraińskimi przedsiębiorcami – Yuriyem Shatynskym i Ihorem Harasem. Yuriy i Ihor to właściciele firmy Chumak, która należy do czołowych producentów mebli klasy premium na Ukrainie. Należy do nich także sieć kilkudziesięciu sklepów spożywczych na terenie obwodu lwowskiego. W ich firmach pracuje obecnie ponad 300 osób. W czasie Rewolucji Godności aktywnie wspierali protestujących na Majdanie, od samego początku. Nie byli wyjątkami, ale czy należą do beneficjentów przemian?

Yuriy i Ihor przebywają obecnie z wizytą studyjną w Polsce, którą zorganizowała Fundacja Otwarty Dialog. Robimy to ponieważ zdajemy sobie sprawę, że Ukraina nie wydobędzie się z kryzysu i nie stanie stabilnym państwem dopóki ukraiński biznes nie zintegruje się z rynkiem Unii Europejskiej.

Biznes na Ukrainie nie ma lekkiego życia. Korupcja, katastrofalny stan infrastruktury i wszechogarniająca biurokracja to tylko niektóre z problemów. Jak radzić sobie w takich warunkach? Co realnie zmieniło się po Majdanie? Jak dotkliwa jest utrata rynków wschodnich? Jak wyglądają perspektywy współpracy z Europą? Jakiego wsparcia potrzebują dziś ukraińscy przedsiębiorcy? Jaką szansą dla Ukrainy jest rozwój jej eksportu do UE? Czy planują ekspansję na polski rynek? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć nasi goście.