Gorące tematy:

System Interpolu wymaga reformy – briefing prasowy

Oświadczenie w tej sprawie wygłosił dzisiaj w Radzie Najwyższej poseł z ramienia partii „Svoboda” Oleg Osukhovskyy i przedstawiciel Fundacji Otwarty Dialog Petro Okhotin.

Uczestnicy briefingu przedstawili przygotowany przez analityków Fundacji raport pt. „System Interpolu wymaga reformy” i wyjaśnili, w jaki sposób międzynarodowa policja pozwala niedemokratycznym reżimom prześladować swoich politycznych przeciwników.

– Jeśli Majdan nie obaliłby Janukowycza, to aktywistów ścigano by po całym świecie. Teraz Interpol musi zostać zreformowany. Nie może on stanowić instrumentu w rękach dyktatorów, – powiedział Oleg Osukhovskyy. – Takie kraje jak Rosja, Białoruś i Kazachstan przodują w prześladowaniu opozycji demokratycznej przy pomocy systemu Interpolu. Ukraina za czasów Janukowycza stanowiła część sieci reżimów autorytarnych, i wykorzystywano ją do prześladowania kazachstańskiej oraz rosyjskiej opozycji. Interpol powinien ustalić, jak rozpatrywać sprawy, które mają formę karną, choć w istocie mają charakter polityczny.

– Dane osób poszukiwanych znajdują się w lokalnych bazach danych nawet wtedy, kiedy nazwiska tych osób zostały usunięte z ogólnej bazy danych. Tak się stało w przypadku kazachstańskiego opozycjonisty Muratbeka Ketebayeva.  Pomimo tego, że posiadał on status uchodźcy w Polsce, został aresztowany w Hiszpanii. Ukraina do tej pory nie odwołała spreparowanego (przy udziale organów karnych autorytarnego reżimu Nazarbayeva) wniosku w sprawie ekstradycji polityka opozycyjnego Mukhtara Ablyazova, który wciąż przebywa w więzieniu na podstawie wniosku wydanego jeszcze za czasów Janukowycza. Nawet, jeśli międzynarodowa policja usunie daną osobę z listy osób poszukiwanych, autorytarne państwa ponownie kierują wnioski ekstradycyjne, co miało miejsce w przypadku Wiliama Browdera, lidera kampanii prowadzonej w sprawie Magnitskiego, – dodał Okhotin.

W raporcie podane są nazwiska aktywistów z różnych krajów, którzy na skutek niedoskonałości systemu Interpolu oraz w wyniku ekstradycji do autorytarnych krajów, zostali poddani brutalnemu traktowaniu, torturom, a nawet skazani na śmierć, a ich rodziny zostały narażone na prześladowania. W raporcie znajduje się również lista rekomendacji dotyczących możliwości polepszenia sytuacji.

 ***

Oleg Osukhovskyy – poseł do parlamentu Ukrainy siódmej i ósmej kadencji, członek partii politycznej Svoboda. Przewodniczący podkomitetu do spraw bazy prawnej i kontroli działalności organów specjalnych Rady Najwyższej Ukrainy w sferze zapobiegania i walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją.

W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numer telefonu +380639957557 [email protected]
Sekretarz prasowy Viktoriia Zhuhan