Gorące tematy:

W Kijowie uczczono pamięć osób, które zginęły w czasie tragedii smoleńskiej

Fundacja Otwarty Dialog i działacze różnych organizacji społecznych przybyli dzisiaj pod budynek ambasady polskiej na Ukrainie, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty jako wyraz solidarności z polskim narodem, który pięć lat temu przeżył tragedię.

Na zaproszenie Otwartego Dialogu pod ambasadę przybyli przedstawiciele innych organizacji, w tym białoruskiego ruchu solidarności „Razam!”i Ukraińskiego Związku Studentów. W chwili rozpoczęcia akcji obok budynku placówki dyplomatycznej leżały już kwiaty, znicze i pamiątkowe wstęgi, pozostawione tam przez nieobojętnych wobec tragedii Ukraińców.

– Jako Polka mieszkająca w Kijowie, jestem wdzięczna tym Ukraińcom, którzy przybyli dzisiaj pod budynek polskiej ambasady. Dziękuję moim współpracownikom i innym osobom, – powiedziała Agnieszka Piasecka, ekspert Fundacji Otwarty Dialog w Kijowie. – Dzisiaj mija piąta rocznica katastrofy, bezprecedensowej w historii współczesnej Europy. Zginęło 96 osób: 88 pasażerów i 8 członków załogi. Ale to nie był zwykły lot, lecz specjalny lot samolotu, na którego pokładzie znajdowali się najwyżsi przedstawiciele państwa polskiego na czele z prezydentem i jego małżonką. To byli przedstawiciele prawie wszystkich sił politycznych Polski, których w tamtych dniach łączyła wspólna idea złożenia hołdu pamięci tragedii katyńskiej. Po 5 latach, nadal istnieją nurtujące pytania i wątpliwości, które budzą niepokój wielu osób. Tym bardziej jestem wdzięczna za symboliczną akcję złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Te kilka świec – to tak mało, lecz równocześnie, tak wiele.

Benyamin Babadzhanyan pełniący obowiązki przewodniczącego Ukraińskiego Związku Studentów, który wziął udział w akcji, dodał:

– Życie człowieka jest najwyższą wartością społeczną, dlatego mamy obowiązek pamiętać o wszystkim, co doprowadziło do śmierci ludzi. Ukraińcy powinni okazać Polakom swoją solidarność ze względu na nasze więzi historyczne, i to, że Polska jest naszym strategicznym partnerem. Powinniśmy także zwrócić uwagę na tę datę dlatego, że tragedie na tak wielką skalę powinny nas uczyć, jak im zapobiegać i nie dopuszczać do nich w przyszłości.

W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt: tel. +380639957557
[email protected]
Sekretarz prasowy Viktoriia Zhuhan