Gorące tematy:

O prześladowaniach Nadii Savchenko w Paryżu, Brukseli i Strasburgu opowiadała Vira Savchenko

Vira Savchenko, siostra ukraińskiej porucznik Nadii Savchenko, złożyła wizytę w Paryżu, Brukseli i Strasburgu, gdzie spotkała się m.in. z dziennikarzami, parlamentarzystami, przedstawicielami międzynarodowych organizacji zajmujących się obroną praw człowieka, czy przedstawicielami społeczności ukraińskiej. O prześladowaniach, które dotknęły jej siostrę opowiedziała także podczas konferencji prasowej w ukraińskiej ambasadzie oraz na otwartej konferencji z udziałem Mustafy Dżemilewa w Centrum Kultury Ukraińskiej w Paryżu. Spotkania i konferencje zostały zorganizowane przez Fundację Otwarty Dialog, która od samego początku śledzi sprawę N. Savchenko i jest inicjatorem międzynarodowej akcji wsparcia dla ukraińskiej pilotki.

Podczas pobytu w Paryżu siostra uwięzionej porucznik udzieliła wywiadu m.in. gazecie Marianne oraz stacji RFI. Spotkała się także z szefową departamentu rosyjskiego we francuskim oddziale Amnesty International oraz z członkami ukraińsko-francuskich międzyparlamentarnych grup bilateralnych w Zgromadzeniu Narodowym i Senacie. O warunkach przetrzymywania Nadii rozmawiała także m.in. z posłem Jean-Claude Mignonem, przewodniczącym delegacji francuskiej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) oraz z Erikiem Fournierem, dyrektorem biura ds. Europy Wschodniej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W Brukseli odbyły się spotkania z eurodeputowanymi do Parlamentu Europejskiego oraz wyższymi urzędnikami UE. W Strasburgu z Virą Savchenko spotkali się członkowie Rady Europy, m.in. Sekretarz Generalny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i dyrektor gabinetu Anne Brasseur (przewodniczącej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy) oraz Komisarz ds. Praw Człowieka przy Radzie Europy.

Fundacja Otwarty Dialog od miesięcy prowadzi międzynarodową kampanię wsparcia porucznik N. Savchenko, nielegalnie porwanej przez FSB Ukrainki. Obok happeningów, Fundacja sporządziła szczegółowe raporty, dokumentujące historię prześladowań ukraińskich aktywistów, znajdujących się w rękach rosyjskich władz. Obok raportów poświęconych Nadii Savchenko, powstała także tzw. Lista Savchenko, zawierająca wykaz osób bezpośrednio zaangażowanych w jej prześladowanie. Listę, inspirowaną słynną Listą Magnitskiego, poparła partia „Batkivshchyna”. Wysiłki ODF docenione zostały także przez MSZ Ukrainy. W końcu Rada Najwyższa Ukrainy uwzględniła spis przy konstruowaniu uchwały, nakładającej sankcje przeciwko osobom, odpowiedzialnym za bezpodstawne przetrzymywanie w moskiewskim areszcie Savchenko. Wizyta Viry Savchenko w europejskich miastach była częscią kampanii na rzecz uwolnienia ukraińskiej porucznik.