Gorące tematy:

Stop przejazdowi „Nocnych wilków” przez Polskę. ODF apeluje do MSZ

Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się do ministra spraw zagranicznych, Grzegorza Schetyny o niedopuszczenie do przejazdu tzw. Nocnych Wilków przez Polskę. Rosyjski motocyklowy gang, znany także jako ‘motocykliści Putina’ ogłosił niedawno swój przejazd przez Polskę, wyznaczony na koniec kwietnia.

Wcześniej „Nocne Wilki” uprzedzały rosyjską agresję: odwiedziły m.in. Krym tuż przed jego aneksją. Członkowie grupy dotarli także do Donbasu i innych ukraińskich miast zajętych przez Rosjan, gdzie dopuszczali się rozbojów. Teraz zapowiadają przejazd przez Polskę.

„Nocne Wilki” publicznie sympatyzują z totalitarnym systemem komunistycznym, co stoi w sprzeczności z Konstytucją RP i artykułem 256 Kodeksu karnego. Niejednokrotnie grupa gloryfikowała m.in. postać Józefa Stalina. Przejazd przez Polskę może być prowokacją strony rosyjskiej. Niewykluczone, że jego uczestnicy zainscenizują rzekomy atak ze strony Polaków, który następnie zostanie wykorzystany przez rosyjskie media jako dowód na polską „rusofobię”. W związku z tym Fundacja zaapelowała o niedopuszczenie do wjazdu uczestników rajdu na teren Rzeczpospolitej Polskiej. Obok możliwych zagrożeń Fundacja sprzeciwia się przejazdowi „Nocnych Wilków”, uznając że byłby on przejawem braku solidarności z narodem ukraińskim.