Gorące tematy:

Pierwsze damy Polski i Ukrainy oddały cześć bohaterom Majdanu

Pierwsze damy Polski i Ukrainy – Anna Komorowska i Maryna Poroszenko, spotkały się w Kijowie z uczestnikami Rewolucji Godności i rodzinami bohaterów Niebiańskiej Sotni, poległych w czasie protestów na Majdanie aktywistów. Anna Komorowska w Kijowie przebywa w ramach oficjalnej wizyty polskiej pary prezydenckiej na Ukrainie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele pozarządowych organizacji zaangażowanych w pomoc Ukrainie – w tym Lyudmyla Kozlovska oraz Arseniy Finberg

Spotkanie odbyło się w Soborze Michajłowskim, miejscu, które już od pierwszych dni wybuchu kijowskich protestów było otwarte dla pobitych przez Berkut studentów, szybko zamieniło się też w jeden ze sztabów rodzącej się rewolucji. Żony prezydentów, wraz ze zgromadzonymi, przeszły też ulicą Instytucką, gdzie przy krzyżu pamięci oddały cześć zabitym w tym miejscu bohaterom.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego m.in. prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska, koordynator organizującej pomoc dla Majdanu i ATO “Wolontariackiej Sotni” [Волонтерська Сотня Україна – Світ​] i kontrolującej władzę miejską w Kijowie organizacji “Kijów Marzeń”, Arseniy Finberg.

Podczas uroczystości wystąpił Ihor Huryk, ojciec zastrzelonego na Instytuckiej, 20-letniego Romana i przewodniczący organizacji społecznej „Rodziny Bohaterów Niebiańskiej Sotni”. Podziękował Polakom za pomoc okazaną Ukrainie, chwaląc przy tym współpracę z polskimi partnerami w dziedzinie oświaty, kultury i pomocy medycznej. Głos zabrała także żona prezydenta Ukrainy, Maryna Poroszenko, która przyłączyła się do podziękowań, nazywając Polskę przyjacielem. „Niestety, nasz kraj spotkało wielkie nieszczęście, ale w tym trudnym okresie, znaleźliśmy prawdziwego przyjaciela. Jesteśmy bardzo wdzięczni [Polsce] za wsparcie” – stwierdziła ukraińska pierwsza dama.