Z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog (ODF), Posłowie na Sejm RP z różnych partii opozycji demokratycznej – Piotr Borys (PO), Paweł Krutul (Lewica), Hanna Gill-Piątek (Polska 2050) oraz Witold Zembaczyński i Adam Szłapka (Nowoczesna) – 17 stycznia 2023 r. osobiście przekazali najbardziej potrzebny sprzęt i pomoc jednej ze strategicznych jednostek ZSU – młodym operatorom dronów z grupy Ptaki Madiara, stanowiącym “oczy” armii w najgorętszym punkcie wschodniego frontu – mieście Bachmut. Misji towarzyszyli aktywiści z zaprzyjaźnionych organizacji, dziennikarze i fotografowie, a także dwóch ratowników i dwoje instruktorów medycznych. Wyprawa do piekła trwała 4 dni.
Dzień 1. Szkolenie

Ponieważ uczestnicy konwoju z pomocą humanitarną pochodzili z różnych zakątków Polski, dzień przed przekroczeniem granicy spotkali się w punkcie startowym misji niedaleko przejścia Hrebenne-Rawa Ruska. Tam ratownicy z Międzynarodowej Ochotniczej Straży Pożarnej – Paweł Gębalski i Jakub Szymański – przeprowadzili szkolenie z medycyny taktycznej pola walki. Dla członków ODF – Marcina Mycielskiego, Łukasza Krencika i Natalii Melnychenko – szkolenie stanowiło swego rodzaju przypomnienie wiedzy, którą nabyli miesiąc wcześniej podczas natowskiego kursu TCCC w Kijowie.
Dzień 2. Kijów
Konwój ruszył do Charkowa już o 5:00 rano, gdyż po drodze polscy politycy mieli zaplanowane spotkanie w Radzie Najwyższej Ukrainy. W Kijowie konwój został powitany przez deputatów Mykolę Stefanchuka i Mykolę Katsana oraz szefa rady miejskiej Kamieńca Podolskiego Mykhailę Simashkevycha, którzy przekazali pamiątkowe flagi z podpisami ich samych oraz wojskowych. Następnie, podczas obiadu, polscy i ukraińcy posłowie omówili możliwości dalszej współpracy, przede wszystkim wsparcia polskiego parlamentu (oraz potencjalnie rządu po wyborach) i samorządów w odbudowie Ukrainy.






Ukraińcy, w składzie Mykhailo Simashkevych, Denys Shevchuk, Mykola Katsan і Anatoliy Bernashevskiy dołączyli następnie do konwoju nie tylko swoim samochodem, ale też ambulansem, otrzymanym wcześniej z Polski, który zgodzili się przekazać w ramach tej misji na front. Jako ukraińcy oficjele zapewnili też konwojowi przejazdy przez wszystkie punkty kontrolne w dalszej podróży w kierunku Bachmutu, aż do przejęcia go przez Siły Zbrojne Ukrainy. ODF przekazała im w zamian 5 kamizelek kuloodpornych do wykorzystywania podczas wyjazdów humanitarnych w rejony walk. Do konwoju dołączyło dwóch instruktorów TCCC ze szkoły “SpecAeroMedic” z Kijowa – Alina Pustylnyk i Andriy Steshenko.
Niestety, nie wszystkim członkom misji udało się dotrzeć na spotkanie w Kijowie. 50 km za polsko-ukraińską granicą zepsuł się jeden z busów z Korneliuszem Wieteską z Fundacji “Cicho” oraz wiceliderką misji Natalią Melnychenko na pokładzie. Bus dodatkowo ciągnął przyczepę z dwiema tonami żywności. W efekcie logistyk Łukasz Krencik, jadący wraz z przedstawicielem Enerpreneurs Organisation Poland Tomaszem Iwanowem, zawrócił busa ODF o ponad 100 km, by przejąć Natalię oraz przyczepę, a zepsuty bus został odholowany przez Vladyslava Prischenkę, kolegę Korneliusza. Ostatecznie przyczepa nie dotarła na miejsce przeznaczenia – w wyniku rozerwanych przez ciężar ładunku opon Łukasz, Natalia i Tomasz zostali zmuszeni do pozostawienia załadowanej przyczepy w strzeżonym miejscu na przedmieściach Kijowa (o jej dalszych losach – niżej), a sami, rozumiejąc, że do następnego punktu zbiórki i noclegu, tj. hotelu w Charkowie dojadą dopiero po godzinie 5:00 rano, postanowili kierować się od razu do przyfrontowych miejscowości.
Dzień 3. Front

Pierwszym przystankiem Natalii, Łukasza i Tomasza po nieprzerwanej podróży w kierunku frontu było miasto Izium, wyzwolone spod rosyjskiej okupacji ledwie 4 miesiące wcześniej. Tam czekali na nich miejscowi aktywiści, którzy opiekują się poszkodowanymi mieszkańcami i to właśnie im Enerpreneurs Organisation Poland sfinansowała 10 generatorów prądu.
Kolejną miejscowością i jednocześnie punktem zbiórki wszystkich uczestników misji przed ostatnim etapem wyprawy do Bachmutu był Kramatorsk, gdzie przekazana została pomoc dla 125. brygady Obrony Terytorialnej – agregat prądotwórczy 5,5kW oraz 200kg żeli dezynfekujących, służących też jako paliwo grzewcze. Oprócz zespołu ODF, wspomnianych polskich i ukraińskich posłów, ratowników i instruktorów, na miejsce z Charkowa przyjechali aktywiści Bartłomiej Wadas, Bernardyna Zygarowicz-Filar i Grzegorz Madejski, dziennikarze Marcin Ogdowski i Zbigniew Parafianowicz oraz fotograf Piotr Beym.
Kramatorsk był też miejscem, skąd konwój pod swoje skrzydła wzięli żołnierze ZSU. Przedstawiciel grupy zwiadowczej “Ptaki Madiara”, której ODF pomaga od lipca ub. roku, Sviatoslav Boyko, stanął na czele konwoju, który udał się już wprost do Bachmutu, a dokładniej – do dwóch tzw. Punktów Niezłomności, czyli ukrytych miejsc, gdzie pozostali mieszkańcy tego zrujnowanego i wyludnionego (z ponad 72 tys. mieszkańców pozostało ok. 7 tys.) miasta mogą otrzymać pomoc, posiłek, ogrzać się czy skorzystać z prysznica. Rozładowywanie i wnoszenie do punktów pomocy odbywało się w wielkim pośpiechu, pośród huków spadającej artylerii, a sam przyjazd konwoju do ostatniej chwili był utrzymywany w ścisłej tajemnicy, nawet przed władzami miasta. Wszystko to – ze względów bezpieczeństwa. Jak tłumaczył Sviatoslav Boyko, “Taki konwój, składający się z tylu pojazdów i z udziałem zagranicznych polityków, to łakomy kąsek dla rosyjskiej armii. A zdrajców, którzy mogliby przekazać okupantom cenne informacje, w tym mieście niestety nie brakuje“. W dwóch Punktach Niezłomności uczestnicy misji zostawili m.in. 5 ton paczek z żywnością, latarki czołowe, świece okopowe, pół tony pokarmu dla zwierząt czy środki higieny.








Następnie wszystkie busy, przy wsparciu ZSU udały się do miasteczka Kostiantyniwka, gdzie w ukrytym miejscu znajduje się baza “Ptaków Madiara” i ich centrum dowodzenia, które jest obiektem stałych poszukiwań rosyjskich zwiadowców. Dlatego też telefony wszystkich uczestników misji musiały być wyłączone, a w najbliższej okolicy obowiązywał całkowity zakaz wykonywania zdjęć. Sviatoslav Boyko oraz dowódca “Ptaków” oprowadzili gości po bazie, pokazali, jak wygląda sprzęt, na którym pracują oraz opowiedzieli o swoich działaniach i sukcesach na froncie. W bazie odbyło się też przekazanie kamizelek kuloodpornych, leków, zimowych ubrań wojskowych oraz najważniejszej dla pracy zwiadowców pomocy – 13 dronów DJI Mavic 3.

Tego samego dnia wszyscy wrócili bezpiecznie do Charkowa. Również tam władze miasta otrzymały agregat prądotwórczy od polskich gości.
Dzień 4. Powrót
Kolejnego dnia rano niemal wszyscy uczestnicy misji wyjechali w podróż powrotną do Polski. Tylko żółty bus ODF miał jeszcze jedno zadanie do wykonania: odzyskać przyczepę z żywnością pozostawioną pod Kijowem, naprawić, a zawartość przekazać organizacji, która przekaże ją najbardziej potrzebującym. Tak też się stało – dzięki bezinteresowności i życzliwości kijowian przyczepa została bezpłatnie naprawiona, a dary z fundacji “Cicho” trafiły do ośrodka dla ukraińskich uchodźców wewnętrznych. Tym samym misja #OpozycjaDlaUkrainy z sukcesem dobiegła końca.
W jej ramach przekazaliśmy 15 ton pomocy, w tym:
Od Fundacji Otwarty Dialog i organizacji partnerskich:
- 13 dronów zwiadowczych DJI Mavic 3 i Mavic 3 Fly More; 130000 PLN
- termowizor Infiray Zoom ZL38; 9500 PLN
- 47 kamizelek kuloodpornych; 100110 PLN
- 10 generatorów 2800W i 3000W (dary od EO Poland Fund); 20000 PLN
- agregat prądotwórczy 5,5kW (sfinansowany przez posłów klubu KO); 15000 PLN
- 5 ton paczek z żywnością (dary od szkół Bednarska); 28000 PLN
- 103 (z 500 zakupionych) latarek czołowych (dary od Kulczyk Foundation); 2500 PLN
- 200kg świec okopowych; 900 PLN
- 200kg żeli dezynfekujących, służących też jako paliwo grzewcze; 60000 PLN
- 500kg pokarmu dla zwierząt (dary od szkół Bednarska); 5000 PLN
- 50kg środków higieny intymnej dla kobiet (dary od Kulczyk Foundation); 5000 PLN
- 50kg leków i art. medycznych (dary od posłanki Magdaleny Sroki): 6000 PLN
- karton opatrunków hemostatycznych (dar od Sztabu Pomocy Belgia); 3200 PLN
- kamizelki i artykuły odblaskowe (dary od szkół Bednarska); 2300 PLN
- kilkanaście toreb ubrań zimowych (dar pracowników firmy Dometic); 1200 PLN
Od partnerów misji oraz posłów:
- 3 agregaty prądotwórcze 7,5kW (dar od samorządów via poseł Piotr Borys); 18000 PLN
- Jeden agregat 2 KW (Zembaczyński i Szłapka); 2500 PLN
- 12 kartonów żywności dla dzieci chorych onkologicznie; 17000 PLN
- 10 kartonów medykamentów, w tym fartuchy operacyjne; 8000 PLN
- 4 rescue-bagi; 820 PLN
- 4 duże worki ubrań; 800 PLN
- 2 worki obuwia; 600 PLN
- 6 kartonów zabawek dla dzieci; 500 PLN
- 2 palety żywności liofilizowanej, 1 paleta konserw, 1 paleta śpiworów, 1 paleta opatrunków, 2 palety napojów, pół palety środków myjących, pół palety Nutrii Drink (dary od posłów Zembaczyńskiego i Szłapki); 30000 PLN
- 250 paczek cywilnych – 8-9 kg każda; 13750 PLN
- 50 paczek dla dzieci; 2000 PLN
- 700 kg zup instant w konserwach (wojsko polskie); 13588 PLN
- 6 generatorów; 15000 PLN
- 4 drony; 40000 PLN
- paleta środków opatrunkowych; 14000 PLN
- 1500 świec; 1500 PLN
- 5000 tabletek paracetamolu; 3000 PLN
- 2000 tabletek ketokapsu; 949 PLN
- Karton mundurów zimowych; 3000 PLN
- 70 par taktycznych rękawic zimowych; 3500 PLN
- 100 par skarpet termicznych; 5000 PLN
- 500 batonów energetycznych; 2500 PLN
- 500 snickersów; 1500 PLN
- 500 napojów energetycznych; 2000 PLN
- 10 łopat / szpadli; 500 PLN
- 20 śpiworów; 8600 PLN
- Paleta podpasek: 3000 PLN
- Magazynki do AK-47 40szt; 4000 PLN
- Ambulans Mercedes 319; 150000 PLN
Całkowita szacunkowa wartość przekazanej pomocy wyniosła 753 417 PLN.
Zobacz także: