Gorące tematy:

Briefing prasowy: Kiedy Yarema zostanie ukarany?

Uczestnicy briefingu prasowego przedstawili szczegółowy raport o bezczynności Prokuratury Generalnej i wymienili podstawy do pociągnięcia do odpowiedzialności byłego prokuratora generalnego. Briefing odbył się w Ukraińskim Kryzysowym Centrum Medialnym (UCMC) w dniu 19.03.2015 r. o godzinie 11:30.

„Minął rok od zwycięstwa Majdanu, a Prokuratura Generalna jeszcze nie rozliczyła się za katastrofalny rok 2014. Prokuratura Generalna Ukrainy sabotowała lustrację w swoich szeregach i nie była w stanie pociągnąć do odpowiedzialności pomocników Yanukovycha. Postępowania przeciwko podejrzanym o masowe zabójstwa na Majdanie przypominają farsę. Straciliśmy wyprowadzone przez Yanukovicha i jego współpracowników środki i nie udało się zająć nielegalnej firmy byłych członków Partii Regionów, która znajduje się na terenie Ukrainy. W niektórych dziedzinach ukraińska prokuratura współpracuje z dyktaturami, przyczyniając się do ścigania przeciwników politycznych. Za przykład może posłużyć umotywowana politycznie sprawa Mukhtara Ablyazova, w stosunku do którego Ukraina wraz z Kazachstanem i Rosją złożyła wniosek o ekstradycję” – powiedziała Anastasia Chernogorskaya, obrońca praw człowieka z Fundacji Otwarty Dialog.

Członek Parlamentu Ukrainy, Igor Guz zwrócił uwagę na potrzebę pociągnięcia Vitaliya Yaremy do odpowiedzialności za bezczynność na stanowisku prokuratora generalnego. Według posła, Yarema miał wszelkie możliwości, aby wymierzyć sprawiedliwość, lecz ich nie wykorzystał. Ponadto, zawiódł zaufanie, a jego działania nie przyniosły korzyści; wręcz odwrotnie, spowodowały szkodę, ponieważ wielu winnym udało się już zbiec za granicę. Dlatego też w Ukrainie po Majdanie nie powinno być precedensów takiej bezczynności i bezkarności.

Roman Maselko, prawnik Automajdanu, dodał: „Gdyby nie stały monitoring ze strony aktywistów oraz systematyczne wywieranie presji przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, to większość spraw związanych z Automajdanem „umarłaby” po cichu w gabinetach prokuratury. Żądaniem Majdanu nr 1 było ukaranie winnych, a pan Yarema, który przyszedł do prokuratury z barykad, w rzeczywistości  pomagał przestępcom uniknąć kary. Zarówno funkcjonariusz „Berkutu”, który zabijał działaczy, i pan Yarema, który nie zapewnił odpowiedniego śledztwa, byli pewni, że mogą uniknąć kary. Dlatego też jedynie wprowadzenie zasady nieuchronności kary jest w stanie zmienić sytuację w kraju, a prokurator generalny powinien jako pierwszy zostać poddany jej działaniu”.

Pełny tekst raportu „Osiągnięcia” Vitaliya Yaremy. Wyniki działalności ukraińskiej prokuratury: rok po Euromajdanie znajduje się pod adresem: odfoundation.eu 

Mówcy:

  • Igor Guz – poseł do Parlamentu Ukrainy z ramienia partii „Narodnyi Front” [„Front Ludowy”], zastępca szefa Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy w PACE. Członek  stałej delegacji Rady Najwyższej Ukrainy w PACE. Wraz z innymi posłami podpisał list poparcia w sprawie odwołania Vitaliya Yaremy ze stanowiska. 
  • Roman Maselko – adwokat aktywistów Automajdanu, aktywista Wszechukraińskiej Organizacji Obywatelskiej „Automajdan”, współautor raportu Centrum Swobód Obywatelskich pt. „Rok bezkarności: społeczność wymieniła problemy systemowe w dochodzeniach w sprawach dotyczących  Euromajdanu”.

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy: +380639957557, [email protected]
Sekretarz prasowy Viktoria Zhuhan