Gorące tematy:

Europarlamentarzyści z Polski, Estonii i Czech we wspólnym apelu do francuskich władz ws. Ablyazova

Europarlamentarzyści Jacek Saryusz-Wolski, Michał Boni (Polska), Pavel Svoboda, Tomas Zdechovsky (Republika Czeska) oraz Tunne Kelam (Estonia) wystosowali apel do najwyższych władz Francji w obronie Mukhtara Ablyazova. W listach skierowanych do Prezesa Rady Ministrów oraz ministrów sprawiedliwości i spraw zagranicznych politycy domagali się powstrzymania ekstradycji kazachstańskiego dysydenta.  

W liście europarlamentarzyści wyrazili zaniepokojenie sytuacją Ablyazova, który w areszcie spędził ponad półtora roku i któremu grozi obecnie ekstradycja z Francji do Rosji lub na Ukrainę, przy czym za jego prześladowaniem stoi Kazachstan. Przywołują przy tym decyzję francuskiego Sądu Kasacyjnego z marca bieżącego roku, zezwalającą na ekstradycję dysydenta.

Ich zdaniem Rosja jest sojusznikiem rządzonego autokratycznie Kazachstanu, a Ukraina zmaga się z reformą wymiaru sprawiedliwości. W związku z tym ekstradycja do obu tych państw będzie jednoznaczna z przekazaniem Ablyazova kazachstańskim władzom. Jako główny krytyk reżimu oraz prezydenta Nursultana Nazarbayeva, Ablyazov nie może czuć się w kraju macierzystym bezpiecznie.

W apelu europarlamentarzyści powołali się także na rezolucje Parlamentu Europejskiego dotyczące sytuacji respektowania praw człowieka w Kazachstanie, która od czasów protestu w Zhanaozen w 2011 r. drastycznie się pogorszyła. Jak podkreślają, już wcześniej Ablyazov był więziony w Kazachstanie z pogwałceniem podstawowych praw. Na koniec zwracają się z prośbą o rozważenie przez francuskie władze politycznego kontekstu sprawy oraz wzięcie pod uwagę zagrożenia życia Ablyazova w razie ekstradycji.