W dniach 14–16 lutego 2017 roku delegacja Fundacji Otwarty Dialog była obecna na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Celem wizyty było omówienie aktualnej sytuacji praw człowieka, politycznej i gospodarczej w Kazachstanie – planów „transformacji” i „rozwoju” gospodarczego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa; ścigania dziennikarzy i blogerów, pracowników branży wydobycia ropy i protestujących w sprawie reformy rolnej, a także prześladowania politycznego krytyków Kazachstanu za granicą.
Udział Mukhtara Ablyazova, kazachskiego polityka opozycyjnego, uchodźcy, biznesmena i osobistego wroga prezydenta Nazarbajewa, zwolnionego z francuskiego aresztu, w którym przebywał w areszcie, był również okazją do osobistego podziękowania posłom do Parlamentu Europejskiego za ich pomoc. W grudniu 2016 roku francuski sąd najwyższy — Conseil d’État — odmówił wydania opozycjonisty Rosji i Ukrainie, które bezpodstawnie wniosły o jego ekstradycję na wniosek Kazachstanu w 2013 roku. Ablyazov został zatrzymany we Francji 31 lipca 2013 roku. Ponad 50 posłów do Parlamentu Europejskiego wyraziło poparcie dla sprawy Ablyazova, jego byłych współpracowników i członków rodziny, prześladowanych w całej Europie i USA. W efekcie przyznano im różne formy ochrony (azyl, status uchodźcy i ochronę międzynarodową).
Po porannym spotkaniu zorganizowanym przez posłów do Parlamentu Europejskiego z Grupy Socjaldemokratycznej (S&D), Marju Lauristin (Estonia), Mady Delvaux (Luksemburg) i Julie Ward (Wielka Brytania), delegacja odbyła również serię spotkań z posłami z innych znaczących grup politycznych oraz osobami, które prowadziły działania związane z ochroną praw człowieka w Kazachstanie w ramach komisji i delegacji. W spotkaniach udział wzięli: Tunne Kelam (Estonia, Europejska Partia Ludowa), Tomas Zdechovsky (Czechy, EPL), Ismail Ertug (Niemcy, S&D), Kazimierz Michał Ujazdowski (Polska, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) i Petras Austrevicius (Litwa, Sojusz Liberałów i Demokratów na rzecz Europy). Co więcej, Fundacja Otwarty Dialog, Mukhtar Ablyazov i jego córka Madina Ablyazova spotkali się z przewodniczącym Podkomisji Praw Człowieka Pierem Antonio Panzeri (Włochy, S&D), przewodniczącym Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Anną Fotygą (Polska, ECR), przewodniczącym Komisji Prawnej Pavlem Svobodą (Czechy, EPL), a także byłym przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Elmarem Brokiem (Niemcy, EPL).
Czterodniowa misja we Francji była również okazją do spotkania z urzędnikami państwowymi i dyplomatami Rady Europy w Strasburgu, a także z dziennikarzami w Paryżu.
Ostatnie oświadczenia organizacji międzynarodowych i innych organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka na temat sytuacji w Kazachstanie można znaleźć poniżej:
Oświadczenie prasowe posłów do Parlamentu Europejskiego Marju Lauristin, Mady Delvaux i Julie Ward (wszystkie sprawy)
Komitet Ochrony Dziennikarzy (sprawa Zhanbolata Mamaya)
Reporterzy bez Granic (sprawa Zhanbolata Mamaya)
Freedom House (sprawa Zhanbolata Mamaya)
Human Rights Watch (sprawa Amina Eleusinova i Nurbeka Qushaqbaeva)
Amnesty International (sprawa Maksa Bokayeva i Talgata Ayana)
Human Rights Watch (sprawa Maksa Bokayeva i Talgata Ayana)
Freedom House (sprawa Maksa Bokayeva i Talgata Ayana)
Fundacja Otwarty Dialog (sprawa Anatoliya Pogorelova, Romana Solodchenki i Zhaksylyka Zharimbetova)
Fundacja Otwarty Dialog (sprawa Tatiany Paraskevich)