Gorące tematy:

Wysiłki Fundacji docenione przez MSZ Ukrainy. Ministerstwo wspiera „Listę Savchenko”

Stworzona przez Fundację Otwarty Dialog „Lista Savchenko” została doceniona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. W naszym dokumencie wymienione zostały osoby, związane z porwaniem, bezprawnym przetrzymywaniem, sfabrykowaniem kryminalnej sprawy i dyskredytacją delegata Ukrainy do PACE i deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy, Nadii Savchenko. Na liście znajduje się 66 osób, większość to obywatele Federacji Rosyjskiej.

Naszą listę przekazaliśmy ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy, Pawłowi Klimkinowi. W odpowiedzi otrzymaliśmy podziękowania za istotny wkład w starania nad zwolnieniem Nadii. Wyrażono także nadzieję na dalszą współpracę. W liście zaznaczono, iż wobec niemal 20% wymienionych przez nas osób zastosowano już pewne senkcje. Praca polsko-ukraińskiego zespołu Fundacji Otwarty Dialog, która opracowała „Listę Savchenko” to istotny krok ku rozwiązaniu sprawy ukraińskiej porucznik.

Cieszy nas, że praca organizacji pozarządowych jest doceniana przez władzę. Zwłaszcza, że współpraca może polepszyć sytuację na Ukrainie.

Treść listu, który otrzymaliśmy z MSZ Ukrainy:

„Wyrażamy wdzięczność za wkład Fundacji Otwarty Dialog w pracę nad uwolnieniem Nadii Savchenko oraz pomoc przy tworzeniu listy osób, odpowiedzialnych za jej bezprawne zatrzymanie i późniejsze prześladowania.

Na tle innych, podejmowanych przez MSZ Ukrainy, adwokatów i społeczeństwo obywatelskie starań, zastosowanie wobec wymienionych osób środków zapobiegawczych jest jednym z istotnych elementów, które będą miały wpływ na przebieg tego sfabrykowanego procesu. W stosunku do blisko 20% obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy zostali wpisani do proponowanej przez Fundację listy, Unia Europejska i Ukraina zastosowała pewne sankcje. MSZ Ukrainy kontynuuje współpracę ze swoimi partnerami międzynarodowymi, którzy wedle wcześniejszych porozumień zdecydowali się przystać na nasze propozycje. Podjęto starania, aby względem figurujących na liście osób wprowadzić środki zapobiegawcze zgodne z art. 4 ustawy “O sankcjach”.

Liczymy na dalszą współpracę z Fundacją.”