Gorące tematy:

Wydanie prasowe Prokuratora Generalnego Republiki Kazachstanu

Miasto Astana, 28 marca 2012. Prokurator Generalny Republiki Kazachstanu poinformował, że 24 marca 2012 r. Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zapobiegł na etapie przygotowań zamachom terrorystycznym w mieście Ałmaty.

Organizatorem planowanych zamachów terrorystycznych jest obywatel Republiki Kazachstanu, Alexander Pavlov, urodzony w 1975 roku, który od 2009 ukrywał się za granicą przed organami ścigania Kazachstanu.

Od 2005 roku Pavłov był szefem osobistej ochrony byłego szefa Banku BTA, Mukhtara Abliazova, poszukiwanego przez organy ścigania w Kazachstanie, wykonywał jego poufne instrukcje.
W szczególności, Alexander Pavlov udzielał pomocy Mukhtarowi Abliazovowi w defraudacji środków Banku BTA na dużą skalę, zaś w lutym 2009r. zorganizował wyprowadzenie archiwów osobistych Abliazova oraz dysków twardych z komputerów w siedzibie głównej firmy Banku BTA, po czym wyjechał do Wielkiej Brytanii i do tej pory nie wrócił do Kazachstanu.

W kwietniu 2010 roku w odniesieniu do Pavlova zostało wszczęte śledztwo w sprawie  defraudacji lub sprzeniewierzenia powierzonego mienie innych osób (ust. 3. art. 176 kodeksu karnego Republiki Kazachstanu), w sierpniu 2010 roku wpisano go na listę osób poszukiwanych.

W zmowie z nim działał jeden z liderów niezarejestrowanej partii “Alga”, Ketebaev Muratbek, który jest najbliższy powiernikiem Mukhtara Abliazova i który również na stałe mieszka za granicą.

Opracowywali oni plany związane z  organizacją aktów terroryzmu i ekstremizmu od września 2011 roku.

Ustalono, że na początku marca 2012 roku, polecili oni swoim wspólników, aby ci przeprowadzili serię wybuchów w miejscach publicznych, w tym także na terenach parkowych i w budynkach biurowych w okolicach miasta Ałmaty w dniu 24 marca.

W szczególności, Pavlov osobiście wydał polecenie wykonawcy, by zorganizował wybuch w Parku “Femeli” na tyłach teatru “Arka Sary” w obszarze Auezovsky i by podłożył materiały wybuchowe na przejściach dla pieszych wzdłuż alei Al-Farabi.

Za organizację zamachów terrorystycznych Pavlovowi przydzielono środki w wysokości 25.000 dolarów, z czego wykonawca otrzymał 15 tysięcy dolarów. Uzgodniono, że pozostałe 10.000 będzie wypłacone po zamachach terrorystycznych.

W trakcie działań operacyjno-śledczych, zostało ujawnione, że głównym celem zamachów terrorystycznych było zastraszenie ludności, stworzenie atmosfery chaosu i paniki, destabilizacji społecznej i politycznej w kraju.

Za te czyny zostało wszczęte postępowanie karne zgodnie z ust. 1 art. 233 (“Terroryzm”) kodeksu karnego Republiki Kazachstanu.

W ramach dochodzenia policja otrzymała informacje, że wyżej wymienione osoby próbowały nawiązać kontakty z przedstawicielami radykalnych grup religijnych, w tym z zagranicy, w celu przeprowadzania wraz z nimi zamachów terrorystycznych w Kazachstanie, jak również w celu wzniecenia konfliktu na tle religijnym i etnicznym.

Śledztwo jest w toku. Szereg osób obecnie jest zatrzymany i przesłuchiwany. Pozostałe informacje nie zostały ujawnione ze względu na dobro śledztwa.

Zrodlo: prokuror.kz