W nawiązaniu do artykułu Marka Hollingswortha opublikowanego przez The Spectator 14 stycznia 2023 r., zwracamy uwagę na fakt, że Fundacja nie współpracowała z byłym europosłem Pierem Antonio Panzerim, jednym z głównych podejrzanych w aferze korupcyjnej tzw. Qatargate.
W tym kontekście można jedynie przywołać fakt, że nasi przedstawiciele odbyli trzy spotkania z ww. europosłem na przestrzeni lat, wszystkie z nich z udziałem kazachskich, mołdawskich i azerskich ofiar prześladowań politycznych i nadużyć praw człowieka, jak również ich prawnikami i innymi obrońcami praw człowieka.
Również, w listopadzie 2017 P.A. Panzeri był jednym z sygnatariuszy listu do władz Kazachstanu – obok 12 innych europosłów z różnych krajów i grup politycznych. Pismo to wzywało do zwolnienia szeregu więźniów politycznych.
Nie było żadnych innych działań z jego udziałem, w które zaangażowana byłaby Fundacja. Żadnego rodzaju korzyści nie były nigdy oferowane przez nas P. A. Panzeriemu w celu wywarcia wpływu na zajmowane przez niego stanowisko w jakiejkolwiek sprawie.
Obowiązkiem P. A. Panzeriego jako przewodniczącego Podkomisji Praw Człowieka było zajmowanie się prawami człowieka na świecie – z racji pełnionej funkcji był zobligowany do spotkań i organizacji wysłuchań zarówno z organizacjami prawoczłowieczymi, jak i prześladowanymi politycznie i humanitarnie, co jest praktyką typową dla właściwych organów Parlamentu Europejskiego.
Fundacja w pełni podtrzymuje swoje stanowisko, które zostało przytoczone w artykule M. Hollingswortha i podkreśla, że nie są jej znane żadne istotne, wiarygodne “dowody zgromadzone przeciwko Mukhtarowi Ablyazovovi”, którego politycznemu prześladowaniu sprzeciwiamy się w ramach naszej działalności. Jedno z najlepszych, syntetycznych wyjaśnień natury podejmowanych przeciwko niemu działań i kierowanych pod jego adresem zarzutów zostało zawarte w wyroku Francuskiego Trybunału Azylowego w Paryżu w grudniu 2020 r.
Postrzegamy fakt publikacji ww. artykułu jako kolejną próbę kazachskiej propagandy podjętą w celu zdyskredytowania opozycji i obrońców praw człowieka występujących przeciwko coraz bardziej autorytarnej praktyce rządów w Kazachstanu.
Odnośnie autora ww. artykułu, brytyjskiego pisarza Marka Hollingswortha, chcielibyśmy skierować do faktów opisanych przez redakcję Intelligencer/New York Magazine oraz sformułowanych na ich łamach konkluzji, zgodnie z którymi M. Hollingsworth to znany “w branży” szpieg do wynajęcia.
W tym kontekście odsyłamy także do artykułu Business Insidera: Ze swojej strony, Hollingsworth nalega, że nie zrobił nic złego, że pracował jako prywatny agent, ponieważ jego żona była bardzo chora i potrzebował pieniędzy, a akta ENRC otrzymał jako dziennikarz. W każdym jednak wypadku, jego dni jako prywatnego agenta i dziennikarza wydają się policzone.
Czytaj także:
- Oświadczenie Mukhtara Ablyazova ws. kontaktów z P.A. Panzerim (16.01.2023)
- Sprostowanie i komentarz dot. publikacji the Institute for European Integrity poświęconej Fundacji Otwarty Dialog (11.01.2023)
- Oświadczenie w sprawie eventu zorganizowanego przez EU Today w Parlamencie Europejskim w dniu 23 stycznia 2020 r. (10.02.2020)
- 20 pozwów przeciw PiS. Zabezpieczenie powództwa Fundacji Otwarty Dialog przeciw TVP (11.10.2019)
- Oświadczenie w sprawie oszczerczego artykułu w gazecie The Sunday Times na temat Fundacji Otwarty Dialog (29.05.2019)
- Ostrzeżenie w sprawie podejrzanej grupy podszywającej się pod organ UE lub pro-europejską organizację obywatelską (26.10.2018)