Gorące tematy:

O lustracji na Ukrainie. Spotkanie z udziałem Tetiany Kozachenko

W “Ukraińskim Świecie” w Warszawie odbyło się spotkanie z ukraińską delegacją złożoną z osób odpowiedzialnych za lustrację, składającą się zarówno z przedstawicieli instytucji rządowych oraz społeczeństwa obywatelskiego. Wizyta odbyła się w ramach wspólnej akcji Fundacji Otwarty Dialog oraz USAID Ukraine na rzecz oczyszczenia władzy na Ukrainie.

Podczas spotkania goście zmierzyli się z takimi doniosłymi wyzwaniami, przed którymi stoi obecnie Ukraina, jak lustracja, walka z korupcją, czy reforma sądownictwa. Przedstawiciele delegacji próbowali odpowiedzieć na pytania: jak z przeprowadzeniem lustracji radzi sobie Tetiana Kozaczenko; jak silny opór stawia środowisko sędziowskie; i jak zapatrują się na lustrację obecnie główne siły polityczne.

W spotkaniu udział wzięła m.in Tetiana Kozachenko, współautor ustawy “O oczyszczeniu władzy”. Obecnie Dyrektor Departamentu Lustracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Ukrainy, deputowani do Rady Najwyższej Ukrainy – Vladyslav Golub i  Rusłan Sydorovych a także aktywiści Komitetu Lustracyjnego.

W trakcie wizyty w Warszawie delegacja odwiedziła wcześniej m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Prokuraturę Generalną i Centralne Biuro Antykorupcyjne.