Procesy sądowe związane z tragicznymi wydarzeniami w Zhanaozenie są zamknięte dla mediów i międzynarodowych obserwatorów,trwają prześladowania redakcji gazety „Golos Respubliki” i opozycji. W dniu 27 marca 2012 r. w mieście Aktau rozpoczął się proces sądowy związany z wydarzeniami w mieście Zhanaozen i wsi Shetpe, które miały miejsce 16 i 17 grudnia 2011 r. i w wyniku których, według oficjalnych danych, zginęło 17 osób. Według danych Sądu Najwyższego, podanych przez oficjalnego przedstawiciela Sądu Najwyższego Oksanę Peters, w sprawie bierze udział 37 oskarżonych, ponad 100 poszkodowanych oraz 45 świadków. W procesie karnym planowany jest również udział 6-ciu oskarżycieli publicznych i 12 obrońców. Pomimo zapewnień ze strony oficjalnych przedstawicieli Kazachstanu o przestrzeganiu obietnic złożonych Wspólnocie Europejskiej odnośnie jawności procesów i swobodnego dostępu zarówno do obrońców, jak i do krewnych oskarżonych, szczególnie ze strony opozycji i niezależnych mediów, niepokój wywołują następujące niedawne wydarzenia:
1. publiczne przyznanie się do „wzniecania nienawiści społecznej” przez Natalię Sokolovą w przeddzień procesów sądowych związanych z Zhanaozenem, które zostało ocenione przez obrońców praw człowieka oraz niezależne mass media jako „wymuszone przez władze”. Konferencja prasowa odbyła się w mieście Aktau, w dniu 26.03.2012 r. w drogim czterogwiazdkowym hotelu „Victoria”. Pozostaje zagadką, kto i za jakie środki zorganizował to wydarzenie;
2. próby przekwalifikowania sprawy karnej Vladimira Sokolova i Serika Sapargali. Początkowo byli oni oskarżeni o utworzenie zorganizowanej grupy przestępczej, a decyzją z dnia 28.03.2012 r. – o utworzenie grupy terrorystycznej;
3. ograniczenie możliwości śledzenia zhanaozeńskich procesów sądowych zarówno przez niezależne mass media (28.03.2012 r. decyzją sądu zakazano filmowania i nagrywania procesów w sali sądowej), jak i przez międzynarodowych obserwatorów, w tym z ramienia OBWE. Na rozprawę ze strony OBWE została wydelegowana kierowniczka oddziału tej organizacji pozarządowej w Atyrau Asel Nurgaziyeva.
4. wszczęcie sprawy karnej w dniu 28.03.2012 r. pod zarzutem rzekomo planowanego ataku terrorystycznego na dzień 24.03.2012r. w mieście Almaty przez przedstawicieli niezarejestrowanej partii opozycyjnej „Alga!” (Muratbeka Ketebaeva) pod przewodnictwem przeciwnika obecnej władzy Kazachstanu Mukhtara Ablyazova.
5. Prześladowanie redakcji gazety „Golos Respubliki”: dziennikarki Iriny Mednikovej, wydawcy gazety Daniyara Moldasheva, kierowniczki wydziału dystrybucji gazety Yulii Kozlovej. Posiadamy wiarygodne informacje, iż w stosunku do Daniyara Moldasheva zostaną zastosowane metody nacisku fizycznego i psychicznego w celu zmuszenia go do złożenia zeznań korzystnych dla śledztwa.
Bardziej szczegółowo każdy z powyższych przypadków opublikujemy później.