Gorące tematy:

Wystawa “O godność, wolność, niepodległość. EuroMajdan”. Piotr Apolinarski w Ukraińskim Świecie

W piątek 13 marca o godz. 18 w warszawskim centrum Ukraiński Świat przy Nowym Świecie 63, zostanie otwarta wystawa zdjęć polskiego fotoreportera, Piotra Apolinarskiego, poświęcona wydarzeniom kijowskiego EuroMajdanu.

Do końca marca w centrum Warszawy będzie możliwość odbycia wędrówki w czasie i przeżycia raz jeszcze wydarzeń, jakie miały miejsce rok temu w stolicy Ukrainy. Doskonałe zdjęcia reportażowe Piotra Apolinarskiego, mieszkającego w Anglii fotoreportera Polskiej Agencji Fotografów Forum, przedstawiają w dynamiczny i emocjonalny sposób najważniejsze wydarzenia kijowskiego EuroMajdanu.

“Bohaterska walka narodu ukraińskiego o wolność i lepsze jutro zobrazowana na zdjęciach pomaga nam zrozumieć motywacje i determinację naszych sąsiadów oraz wyzwala u obserwatora odruch solidarności z protestującymi ” – powiedział Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog.

Na wystawę składa się 45 wielkoformatowych wydruków w wysokiej jakości. Miejscem prezentacji jest duża sala na parterze Ukraiński Świat, przy Nowym Świecie 63.

Organizatorami wystawy w Ukraińskim Świecie jest Fundacja Otwarty Dialog oraz Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw. Wystawa będzie dostępna do końca marca w godzinach pracy centrum (od poniedziałku do piątku od 9 do 17) oraz w trakcie trwania wydarzeń.

Piotr Apolinarski, rocznik 1978, Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów Forum. Tworzył reportaże z EuroMajdanu w Kijowie, Krymu oraz z rosyjskiej inwazji w Donbasie. Za cykl “Bezpieczna przystań” z wojny w Donbasie w styczniu 2015 otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Erazma Ciołka. Mieszka w Londynie.

Ukraiński Świat, to projekt prowadzony przez Fundację Otwarty Dialog wraz organizacjami partnerskimi dzięki uprzejmości władz Miasta Stołecznego Warszawy i Dzielnicy Śródmieście. W lokalu przy Nowym Świecie 63 świadczona jest wszechstronna pomoc dla emigrantów oraz prowadzone wydarzenia kulturalne i społeczne. 

Emigranci mogą skorzystać z pomocy psychoterapeuty. W ramach pomocy prawnej prowadzone są konsultacje dotyczące procedury uchodźczej, przedłużania czasowego pobytu w Polsce, uzyskania zezwolenia na pracę, a także spraw dotyczących małżeństwa z cudzoziemcem, praw rodzicielskich, założenia i prowadzenia działalności gospodarczej oraz podpisywania umowy najmu. Nasi wolontariusze pośredniczą także w kontaktach z ambasadą w celu wyrobienia paszportu lub wizy. Wszelka pomoc jest świadczona zarówno w języku ukraińskim jak i rosyjskim. W Ukraińskim Świecie odbywają się również zajęcia językowe oraz taneczne.

W „Ukraińskim świecie” organizowane są także warsztaty, spotkania indywidualne i grupowe poświęcone sposobom aktywnego i skutecznego poszukiwania pracy w Polsce. Prowadzone są działania na rzecz adaptacji i przyswojenia nowych warunków życia w obcym kraju. Wolontariusz świadczą pomoc w zakresie szukania pracy i przygotowania materiałów aplikacyjnych.  W centrum dyżury odbywają – oprócz pracowników Fundacji –  wolontariusze, którzy pomagają w tłumaczeniach, znajdywaniu lokum oraz zbiórce ubrań, leków i innych artykułów pierwszej potrzeby. Ich wsparcie ma fundamentalną rolę dla funkcjonowania centrum.

Nowy Świat 63 to również miejsce zbiórek charytatywnych, dla walczących i osób poszkodowanych w wyniku konfliktu. Każdy może przyjść przekazać w ręce wolontariuszy produkty odzieżowe i dziecięce w dobrym stanie oraz żywność o przedłożonym terminie przydatności i chemię gospodarczą. Na miejscu emigranci mogą otrzymać odzież. Regularnie z Ukraińskiego Światu wyruszają transporty darów do poszkodowanych na Ukrainie.

Wszystkie wydarzenia i usługi w Ukraińskim Świecie są bezpłatne.