Fundacja Otwarty Dialog zaapelowała do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) zwracając uwagę na konieczność zreformowania mechanizmów międzynarodowej policji. Jednocześnie przedstawiono historie ofiar systemu, udokumentowane w ostatnim raporcie przygotowanym przez Fundację.
Interpol potrzebuje reformy, m.in. takich instytucji jak status uchodźcy. Wcześniej już problem ten sygnalizował dyrektor europejskiego biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Vincent Cochetel. W 2008 roku Cochetel zwrócił uwagę na zatrzymania oraz aresztowania uchodźców pod pretekstem politycznie motywowanych zarzutów stawianych przez kraje macierzyste, które sięgają po tzw. czerwone zawiadomienie (red notice).
Rosja zaangażowana była w co najmniej 18 spraw, w których wykryto nadużycia systemu Interpolu do ścigania uchodźców politycznych. Kazachstan w co najmniej 10.
Mandat UNHCR upoważnia go do koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców, dlatego Fundacja zaapelowała do Wysokiego Komisarza o zainicjowanie procesu reform. Wśród postulatów ODF znalazły się także m.in.: stworzenie instytucjonalnych warunków dla bliższej współpracy między ONZ a władzami Interpolu oraz zainicjowanie dialogu na poziomie Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.