Gorące tematy:

Interpol wymaga reformy. ODF apeluje do Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców

Fundacja Otwarty Dialog zaapelowała do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) zwracając uwagę na konieczność zreformowania mechanizmów międzynarodowej policji. Jednocześnie przedstawiono historie ofiar systemu, udokumentowane w ostatnim raporcie przygotowanym przez Fundację. 

Interpol potrzebuje reformy, m.in. takich instytucji jak status uchodźcy. Wcześniej już problem ten sygnalizował dyrektor europejskiego biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Vincent Cochetel. W 2008 roku Cochetel zwrócił uwagę na zatrzymania oraz aresztowania uchodźców pod pretekstem politycznie motywowanych zarzutów stawianych przez kraje macierzyste, które sięgają po tzw. czerwone zawiadomienie (red notice).

Rosja zaangażowana była w co najmniej 18 spraw, w których wykryto nadużycia systemu Interpolu do ścigania uchodźców politycznych. Kazachstan w co najmniej 10.

Anna Koj z Fundacji Otwarty Dialog zwróciła uwagę, że od 2008 roku problem nie tylko nie został rozwiązany, ale jeszcze się pogłębił. Dlatego Fundacja przygotowała raport, prezentujący sprawy 44 osób, ofiar niedopatrzeń i luk w systemie Interpolu, które wykorzystują państwa autorytarne. W 18 spraw zaangażowana była Rosja, w 10 Kazachstan, ale na liście przewinęły się też takie kraje jak Białoruś, Iran i Turcja.

Mandat UNHCR upoważnia go do koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców, dlatego Fundacja zaapelowała do Wysokiego Komisarza o zainicjowanie procesu reform. Wśród postulatów ODF znalazły się także m.in.: stworzenie instytucjonalnych warunków dla bliższej współpracy między ONZ a władzami Interpolu oraz zainicjowanie dialogu na poziomie Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.