Gorące tematy:

„Batkivshchyna” poparła „listę Savchenko”

Wszechukraińska Koalicja “Batkivschyna” [“Ojczyzna”] poparła stworzoną przez naszych ekspertów „listę Savchenko”. Poinformował o tym w czasie akcji pod rosyjską ambasadą w Kijowie poseł do Rady Najwyższej z ramienia „Batkivshchyny”, Ivan Krulko.

Partia, której numerem jeden jest Nadiya Savchenko, skróciła listę do 35 osób i obiecała jej przekazanie oficjalnymi kanałami do ambasady USA i państw UE, a także przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. „Batkivshchyna” oświadczyła, że będzie dążyła do uznania tej listy i nałożenia sankcji personalnych na wszystkie osoby, które się na niej znalazły.

Modlitwa za N. Savchenko zorganizowana przez Batkivshchynę w Kijowie

Fundacja Otwarty Dialog skierowała prośbę o poparcie i implementowanie „listy Savchenko” również do innych przedstawicieli władzy na Ukrainie. Obrońcy praw człowieka zwrócili się między innymi do prezydenta Ukrainy Petra Poroshenki, ministra spraw zagranicznych Pavla Klimkina, przewodniczącego Rady Najwyższej Volodymyra Groysmana, przewodniczącej komisji ds. zagranicznych Anny Gopko, przewodniczącego komisji ds. praw człowieka, mniejszości narodowych i stosunków międzynarodowych Hryhoriya Nemyria i przewodniczącego komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Sergeya Pashinskiego. Otwarty Dialog zaapelował do przywódców państw o przedyskutowanie listy i przekazanie jej do implementacji międzynarodowym organizacjom: ONZ, PACE, Zgromadzeniu Parlamentarnemu NATO, Radzie Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Z pełnym wykazem osób, które znalazły się na „liście Savchenko”, oraz z zasadami, według których została ona opracowana, można zapoznać się tutaj.