Gorące tematy:

Biblioteka Majdanu będzie miała filię w Ukraińskim Świecie

Biblioteka Majdanu to społeczna inicjatywa uczestników Rewolucji Godności, którzy w styczniu 2014 roku utworzyli ją w Ukraińskim Domu. Szybko stała się ważnym miejscem na mapie Majdanu, centrum debaty i wymiany myśli. Była częścią kulturalnej rewolucji, a jej regały były nie mniej ważne niż barykady na Hruszewskiego czy Instytuckiej.

Obecnie Biblioteka Majdanu funkcjonuje jako organizacja społeczna, prowadząca kulturowo-oświatową działalność. Promuje czytelnictwo i umożliwia wymianę książek. Za misję obrała rozwój demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego i odrodzenia ukraińskiej tożsamości.

Fundacja Otwarty Dialog na początku 2015 roku, podjęła ścisłą współpracę z Biblioteką Majdanu, tworząc wspólnie „Bibliotekę Majdanu. Warszawa”, czyli miejsce, w którym Polacy i mieszkający w Polsce Ukraińcy, będą mogli znaleźć bogaty wybór literatury dotyczącej Rewolucji Godności, konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz szerzej – wszelkich wydań opisujących historię, politykę i kulturę Ukrainy, zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Być może zostanie także rozszerzona o publikacje w innych językach.

Chcemy by warszawska filia Biblioteki Majdanu stanowiła miejsce otwarte na dyskusje i debaty. By gościła liczne wydarzenia kulturalne, które pozwolą głębiej zrozumieć ukraińską tożsamość i potrzebę integracji między naszymi narodami.

Obecnie rozwijamy przestrzeń dla archiwizacji i wystawienia woluminów w centrum „Ukraiński Świat” przy ulicy Nowy Świat 63. Dzięki uprzejmości Biblioteki Majdanu, do naszego zbioru, prosto z Kijowa trafiły już 23 książki, w tym poezja, proza, publicystyka i komiks z karykaturami. Dostępne będzie także ukraińskie tłumaczenie książki „Pod mocnym aniołem” Jerzego Pilcha. Wkrótce także kijowska biblioteka zostanie uzupełniona o polskie publikacje.