Gorące tematy:

Fundacja Otwarty Dialog uczestniczyła w Zimowym Spotkaniu ZP OBWE w Wiedniu

W dniach 18-20 lutego 2015 r. delegacja Fundacji Otwarty Dialog wzięła udział w Zimowym Spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ZP OBWE) w Wiedniu. Jedno z trzech dorocznych spotkań poświęcone było m.in. respektowaniu praw migrantów i uchodźców.

Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska, redaktor nienależnej gazety „Respublika”, Irina Petrushova, rosyjski przedsiębiorca i ofiara nadużywania systemu Interpolu, Artur Trofimov oraz Tomasz Kłosowicz z ODF odbyli szereg spotkań z delegatami do ZP OBWE, misjami dyplomatycznymi państw członkowskich UE przy OBWE, a także przedstawicielami OBWE i lokalnymi dziennikarzami. Podczas spotkań poruszono m.in. problem nadużywania systemu Interpolu przez państwa niedemokratyczne, omówiono obecną sytuację migrantów na Ukrainie oraz kwestię wolności słowa i mediów w Kazachstanie. 

W tym samym czasie na ulicach Wiednia odbył się protest ukraińskiej społeczności w Austrii w obronie ukraińskiej porucznik, N. Savchenko, która już od 83 dni prowadzi strajk głodowy. Delegacja Fundacji wzięła udział w manifestacji, protestując przeciwko nielegalnemu porwaniu i przetrzymywaniu Ukrainki w areszcie.

Fundacja uczestniczyła w spotkaniu ZP OBWE na zaproszenie portugalskiej posłanki Isabel Santos, Przewodniczącej Ogólnej Komisji ds. Demokracji, Praw Człowieka i Kwestii Humanitarnych.