Gorące tematy:

Ukraińskie media o sporządzonej przez ODF „Liście Savchenko”

Bartosz Kramek, Anastasia Chornogorska i Petro Okhotin z Fundacji Otwarty Dialog przestawili ukraińskim mediom „Listę Savchenko”, wykaz osób zaangażowanych w prześladowanie ukraińskiej porucznik.

Petro Okhotin zwrócił uwagę, że lista zaadresowana jest do rosyjskich urzędników, którzy ponoszą odpowiedzialność za jej nielegalne porwanie i przetrzymywanie w areszcie. Wezwał też do objęcia wymienionych w spisie osób personalnymi sankcjami. Lista zawiera 68 nazwisk, a otwiera ją Putin, który osobiście podejmował decyzje w sprawie Nadii. Anastasia Chornogorska wymieniła cztery kategorie osób figurujących w spisie: podejmujących polityczne decyzje, zaangażowanych w gromadzenie i fałszowanie dokumentów, podejmujących decyzje w sądzie na podstawie sfałszowanych dowodów oraz lobbujących na terenie Rosji i UE przeciwko Savchenko. Przewodniczący Rady Fundacji, Bartosz Kramek zwrócił uwagę, że sprawa Savchenko jest szeroko dyskutowana w polskich mediach, ale przez rosyjską propagandę nie jest znana np. w Austrii, we Włoszech czy w innych krajach południowej Europy. Na koniec wezwał ukraińskie władze do wdrożenia sankcji. „Jesteśmy gotowi pomóc Ukrainie, jednak Ukraina musi podjąć także działania na własną rękę” – stwierdził Kramek. 

Stworzona przez Fundację „Lista Savchenko” inspirowana jest „Listą Magnitskiego”. Wcześniej Otwarty Dialog organizował też międzynarodowe misje obserwacyjne, wysyłając polityków i obrońców praw człowieka na procesy Nadii. Powstały też trzy raporty dokumentujące przebieg jej sprawy.

Źródła: espreso.tv, SocKraina Channel, 2000 Newspaper, Novosti Ukraina, Ukraine Crisis Media Center