Gorące tematy:

Europosłanki przeciwko nadużywaniu systemu Interpolu przez kazachskie władze

Prezentacja najnowszego raportu Fundacji Otwarty Dialog nt. potrzeby reformy systemu Interpolu przynosi pierwsze efekty. Europosłanki Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim wystosowały pismo do Wysokiej Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federici Mogherini odnośnie masowego nadużywania systemu Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej przez kazachskie władze. 

W swoim piśmie Ana Gomes z Portugalii oraz Marju Lauristin z Estonii zwróciły uwagę na przypadki dwóch kazachskich dysydentów, Mukhtara Ablyazova we Francji oraz Muratbeka Ketebayeva w Hiszpanii, którzy zostali aresztowani na podstawie politycznie motywowanych wniosków wystosowanych przez Interpol. Obecnie zaś oczekują na decyzje ekstradycyjne. 

Gomes i Lauristin podkreśliły jednocześnie niezgodność tych działań z art. 3 Statutu Interpolu, który zakazuje wszelkich działań o charakterze politycznym i wezwały F. Mogherini do podniesienia kwestii nadużywania systemu Interpolu oraz konkretnych spraw M. Ablyazova i M. Ketebayeva w rozmowach z francuskimi i hiszpańskimi władzami oraz o niedopuszczenie do ich ekstradycji.

W grudniu 2014 r. obydwie eurodeputowane spotkały się z M. Ketebayevem w Parlamencie Europejskim w Brukseli.