Gorące tematy:

Oczyszczenie władzy: ukraińskie ustawodawstwo a międzynarodowe doświadczenie

Fundacja Otwarty Dialog wzięła udział w dyskusji zorganizowanej w Instytucie Respubliki w Kijowie pod nazwą “Oczyszczenie władzy: ukraińskie ustawodawstwo a międzynarodowe doświadczenie”. Rekomendacje opracowane przez naszych ekspertów i własne spostrzeżenia przedstawiła Agnieszka Piasecka z ODF.

Głos podczas dyskusji zabrali także przedstawiciel Tymczasowej Komisji ds. Weryfikacji Sędziów, Petro Varishko oraz Sasha Drik ze Społecznego Lustracyjnego Komitetu. O czeskim doświadczeniu lustracji opowiedział prawnik współpracujący z międzynarodową organizacją “My Ukraińcy”, Ivan Betza. Z kolei Myhaylo Kamenev, współpracujący z Instytutem Respubliki, przedstawił ustawy i przepisy, do których mogą odwoływać się zwykli obywatele, chcąc wesprzeć proces lustracji i pociągnąć urzędników do odpowiedzialności za korupcję oraz inne przestępstwa.

Dyskusja skupiła się wokół tego jak usprawnić funkcjonowanie ustawy “O oczyszczeniu władzy” oraz jak poprawić współpracę pomiędzy różnymi inicjatywami ustawodawczymi uchwalanymi przez ukraiński parlament. Jednocześnie eksperci przyznali zgodnie, że chociaż nie udało się jeszcze osiągnąć optymalnego kompromisu, to można zaobserwować postępującą poprawę jakości debaty publicznej na Ukrainie.